Reklam
Reklam

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Bebek sahibi anneler bazen bebeklerini emzirme yerine sütlerini sağarak biberonla besleme yöntemini tercih ederler. Özellikle çalışan anneler için sütlerini sağarak bebeği biberonla besleme iyi bir yöntemdir. Böylelikle anne sütünün de devam sağlanmış olur. Anne sütünün sağılması kadar, anne sütünün saklanması da önemli bir konudur. Aşağıda anne sütünün nasıl saklanması konusunda bilgiler verilmiştir.

1. Anne sütünü biberona veya süt saklama kabına koyun

Sütünüzü sağdıktan sonra saklamak için birkaç tane biberon veya saklama kabı bulundurun. Eğer anne sütünü dondurma ihtiyacı duyuyorsanız özellikle bunun için yapılmış plastik saklama kaplarından edinin.

2. Anne sütünü sıcaktan ve güneşten uzak tutun

Sütünüzü pompayla sağdıktan sonra saklama düşünceniz varsa sağdığınızı sütü mutlaka sıcaktan ve güneşten uzak tutmalısınız. Eğer sütünüzü yeni sağdıysanız bunu oda sıcaklığında 6 saatte kadar tutabilirsiniz. Fakat bu 6 saatlik zaman diliminde güneşten ve sıcaktan uzak tutun.

3. Buzdolabınız ve saklama poşeti iyi yalıtılmış olmalı

Eğer anne sütünü daha uzun süreyle saklama düşünceniz varsa iyi yalıtılmış bir süt saklama poşeti veya kabı edinin. Ayrıca buzdolabınızın da iyi yalıtılmış olması gerekir. 24 saate kadar bu şekilde sütünüzü taze tutabilirsiniz.

4. Sütünüzü azar azar saklayarak dondurun

Sütünüzü sağarken veya saklarken bebeğinizin bir seferde tüketebileceği miktarlarda sütünüzü sağarak saklayın. Bir seferde 85 – 100 ml kadar süt dondurun. Eğer saklama poşeti kullanıyorsanız poşetin ¾ ü kadar doldurun. Kullandığınız her bir saklama poşetini veya kabını tarihlendirin. Kullanmak için ilk olarak en eskisini kulanın.

Mikrodalga fırında veya sobada asla dondurduğunuz sütü ısıtıp eritmeye çalışmayın. Bebeğinizi besledikten sonra kalan sütleri tekrar dondurmayın veya tekrar kullanmayın.

Buzdolabında sakladığınız sütü ısıtmak için biberonu veya sütün olduğu şişeyi içinde ılık su olan bir kabın içine koyarak ısınmasını sağlayın. Sağdığınız sütü asla ocakta veya mikrodalga fırında ısıtmayın. Eğer sütünüzü dondurucuda tuttuysanız, dondurucudan çıkardıktan sonra buzdolabında çözünmesini sağlayın. Sonra içi ılık su dolu kabın içine koyarak ısınmasını sağlayın. Sütü ısınmaya bırakmadan önce biraz çalkalayın. Çünkü buzdolabında dururken üstünde kaymaksı bir tabaka oluşmuş olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ