Reklam
Reklam

Anneler için en iyi emzirme yiyecekleri…!

Anneler için en iyi emzirme yiyecekleri…!

Emzirme dönemindeki annelerin büyük çoğunluğu zaman zaman bebeklerinin yeterince süt alıp almadıklarından endişe eder. Vücudun ürettiği süt miktarı, bebeğe verilen mama miktarı gibi kontrol edilemediği için annelerde “yetersiz süt üretimi” endişesi oldukça normaldir.

Ancak şunu söylemek gerekir ki bebeğe yetecek kadar süt üretilememesi durumu oldukça nadir görülen bir durumdur. Emzirme dönemindeki kadınların yaşadığı bir diğer sorun ise, bebeğin her yaptığını süte bağlamaktadır.

Örneğin bebek, sütü çıkarıyorsa veya gazı oluyorsa, ya da bir gün az bir gün çok süt içiyorsa anne bunu kendi yediği bir şeye veya yetersiz süte bağlama eğilimindedir. Çoğu durumda bebeğin bu davranışlarının nedeni anne sütü değildir.

Eğer doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde besleniyorsanız ve sütü azalttığı ya da kalitesini düşürdüğü bilinen gıdalardan, içeceklerden uzak duruyorsanız çok büyük ihtimalle sütünüz bebeğinize yeterli gelecektir. Bu dönemde, yine doktorunuza danışarak, anne sütünü artırdığı bilinen bazı gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Sizin için en iyi emzirme yiyecekleri

 • Az yağlı süt ürünleri süt üretimi için önemli olan kalsiyum, D Vitamini ve B vitamini açısından önemli kaynaklardır.
 • Fasulye ve baklagiller. Bunlar iyi lif, protein ve demir kaynağıdır.
 • Kahverengi pirinç. Yavaş salımlı karbonhidrattır, enerji seviyelerini sabit tutacaktır ve daha uzun süreli tok tutacaktır.
 • Sığır eti gibi yağsız kırmızı et, annelerde eksik olabilen demir açısından zengindir.
 • Yumurta. Sağlıklı kemikler için D Vitamini ve protein açısından büyük bir kaynaktır, hazırlaması kolay ve hızlıdır.
 • Ispanak, kara lahana ve lahana gibi yapraklı yeşillikler. Bebeğinizin sütten alacağı A Vitamini, C Vitamini, demir ve kalsiyum açısından zengin bir kaynaktır.
 • Su. Süt üretimini sürdürmek ve enerji düzeyini yüksek tutmak için ekstra sıvı almanız gerekir.

  Anneler için faydalı vitaminler ve takviyeler

  Ayelo Spiro “Yeterli D vitamini almanızı sağlamak için emzirdiğinizde her gün 10 mcg (10μg) içeren bir takviye alın”, diye tavsiyede bulunur.

  “Kanıtlar omega-3 yağ asitlerinin beyin ve göz gelişimini desteklemekte yardımcı olabileceğini göstermektedir ve bu nedenle emziren anneler süt seviyesini yükseltmek için her gün balık yağı takviyesi almalıdır” der, Sağlık Takviyeleri Bilgi Hizmeti’nden diyetisyen Dr Carrie Ruxton (www.hsis.org ).

  “Besleme yönteminden bağımsız olarak yeni anneler, hem vitaminli hem de mineralli A’dan Z’ye multi besleyici takviyeden faydalanabilir”, diyor Dr Ruxton.

  Emziriyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygununu aldığınızdan emin olmak için takviye almadan önce mutlaka doktorunuza veya bir diyetisyene danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ