Reklam
Reklam

Bebeğiniz Süt Ürünleri Yemeye Ne Zaman Başlayabilir?

Bebeğiniz Süt Ürünleri Yemeye Ne Zaman Başlayabilir?

 

Bebeğinizi  emzirmek harika bir fikir olsa da, onu düzenli gıdaya geçirmek onun sağlığı için de kritik öneme sahiptir. Bebeğinizin yemeklerine ne zaman emniyetle süt ürünleri ekleyebileceğinizi bilmek ister misiniz?

 

İnek sütüne ne zaman başlanmalı?
0-12. aylar arasında inek sütüne başlanmaması önerilir. 1 yaşından sonra bebek inek sütünü sindirmeye hazırdır. Fosfor, kalsiyum ve çinkodan zengin olan inek sütü bebeğin diş, kemik sağlığı ve kas gücü için önemli bir besin kaynağıdır.

Günlük süt ve uzun ömürlü sütlerin farkı nedir?
Taze inek sütünün 72 derecede 15 saniye ısıtılarak mikroplarından arındırılması sonucu günlük süt üretilir. Bu sütlerin raf ömrü buzdolabında saklanmak koşuluyla 56 gündür. Sonrasında süt ekşir ve bozulur. Uzun ömürlü yanı UHT ( Ultra High Temperature ) sütler 150 derecede birkaç saniye ısıtılarak ve sonra da hızla soğutularak hazırlanır. Açılmadıkları sürece oda sıcaklığında 36 ay saklanabilirler. UHT yönteminde ısıya duyarlı bazı vitamin ve bağışıklık faktörlerinin yok olması söz konusudur.

Bir Bebeğin Yemeğine Peynir  Ne Zaman Eklenir?

İlk 6 aydan sonra  Kefir, büyüyen bir bebek için nefis bir besin kaynağı olabilir. Bebeğiniz süt ürünlerine alerjik olmadığı sürece, güvenli bir şekilde diyetine peynir ekleyebilirsiniz.  Sebzelerin üzerine lezzet için bir parça peynir ekleyebilir,püre ve diğer yemeklerine katabilir  ve bebeğinize tanıtabilirsiniz ya da sadece bebeğinize elinde sade yemesi içinde  sunabilirsiniz.

Bebeğinizin sütten kesilmesi sırasında hatırlamanız gereken bazı kullanışlı ipuçları:

Unutmayın, bebeğinize yeni yiyecekler koymadan önce doktorunuza danışın ve tavsiyesine başvurun.
Ayrıca, bebeğinize yavaş yavaş yeni bir gıdayı tanıtmanız ve potansiyel gıda alerjilerini gidermek için dört gün beklemelisiniz.
Ailenizde laktoz intoleransı öykünüz varsa, süt ürünlerinin en az bir yaşına gelene kadar çocuğunuza verilmesini önlemek en iyisidir. Bir sürü bebek alerjilerini aşabilir, bu yüzden beklemek ve izlemek en iyisi.
Süt ürünlerinde alerjik olan bebeklerin soya benzeri diğer gıdalara alerjik olma eğiliminde olduklarını lütfen unutmayın.

Bebeğiniz süt ürünleri tükettikten sonra herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermezse, iyiliğinden zevk almasına izin verebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ