Reklam
Reklam

Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları… 4-5-6 AY

Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları… 4-5-6 AY

Bu dönemlerde bebekler genellikle gaz sancısı yoksa ve yeteri kadar iyi beslendiyse uyurlar.Gündüz uykularının yeterli ve yerinde olması, gece uykuları için çok önemlidir.

Bazı bebekler gündüz yeteri kadar uyuyamadığı zaman gece uyku huzursuzluğu yaşarlar. İhtiyaçları olan genel uyku saatini gece tamamlayamadıkları için sinirlenebilirler.

Besleme süreniz bu dönemde 4 saate çıkmış olmalı. Eğer kilosu ve boyu yeterli ölçülerdeyse, doktorunuz size en doğru şekilde yönlendirecektir. Nispeten daha zayıfsa doktorunuz 3 saatte bir beslenme önerebilir.

Beslenme öncesinde, alt değiştirme, 20-25 dakikalık oyun ve kendini keşfetme, devamında ise beslenme, gaz çıkartma ve uyuma şeklinde rutin oluşturabilirsiniz.

Bir bebek önce sevgiye ve ilgiye, daha sonra diğer detaylara ihtiyaç duyar. Sevildiğini bilen bir bebek, her türlü huzursuzluk yaratan duruma karşı direnç gösterir.

Unutmayın; bebeklerin ses duyma desibel seviyesi çok daha düşüktür. Yani bizim duyamadığımız tıkırtıları bile duyabilirler. Tartışmalara şahit olmaları, evde negatif bir enerji olduğunu anlamaları ve uyku düzenlerinin değişebileceği anlamına gelir.

6 aylık dönemde ise keşfe başladıklarından uyku öncesi kendi keşiflerini tamamlamadan uyumayabilirler. Akışına bırakarak o nasıl istiyorsa öyle olması yönünde hareket etmeniz, herşeyi daha kolay çözümleyebilir.
Oda sıcaklığının 23 dereceden çok, 22 dereceden az olmamasını ve nemin %45 ile 55 arasında olmasını önerilir. Nem ve sıcaklık ölçen, küçük bir masa saati kullanabilirsiniz.

Ruhsal huzursuzluğu yoksa, yeterince doyduğundan eminseniz, gündüz ufak aktiviteler yaptıysanız, altı temizse ve gazı yoksa bu dönemde bebekler mışıl mışıl uyurlar. Bu dönemde aç bile uyuyabilirler ama gazlı olarak asla uyumak istemezler ve bu sebeple sürekli ağlayabilirler.

4. ay civarında bebeklerin gündüz uyku ihtiyacı azalmaya başlar. Bebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde yalnızca 45 dakika uyuyorsa, uyanık kaldığı süreyi aşamalı olarak arttırıp gündüz uyku sayısını bir tane azaltabilirsiniz (4’ten 3’e).

Normalde geceleri iyi uyuyan bebeğiniz 5.- 6. ay döneminde gece acıkarak uyanmaya başladıysa, gündüz aldığı sıvı beslenme O’na yeterli gelmiyor olabilir. Katılara geçiş için uygun zamanda olup olmadığınızı doktorunuza danışmalısınız. Unutmayın, bebeğinizin gece iyi uyuması için gündüz karnının iyice doyması gerekir.

Bebeğiniz neredeyse her gece aynı saatte uyanıyor ve siz de O’nu besliyorsanız, bu uyanmaların açlık değil alışkanlık uyanması olma ihtimali büyüktür. Gündüz iyi beslendiğinden emin olduktan sonra, gece yaşanan alışkanlık uyanmalarını ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz.

4. ve 6. Aylar arasında bebeklerin fiziksel becerileri çok hızla gelişir. Dönmeye başlarlar, başlarını kaldırıp kol ve bacaklarını kontrollü bir şekilde hareket ettirebilirler. Bu gelişim gece uykularını da etkileyebilir. Gece uyanıp bu yeni becerileri üzerinde çalışmak isteyebilirler. Veya sırt üstü daldıkları uykularından yüzüstü uyanınca korkup ağlamaya başlarlar. Bebeğinizi gözlemleyerek bu dönemdeki gece uyanmalarının fiziksel gelişimden kaynaklanabileceğini görürseniz, bu uyanmalar alışkanlık halini almadan önleminizi alabilirsiniz.

Bebeğiniz gece uyandığından hemen yanına koşup müdahale etmeden önce birkaç dakika bekleyin ve O’na kendi kendine uykuya dönebilmesi için fırsat verin. Erken müdahale etmek, iyi uyuyan bebeklerin bile uyku sorunu yaşamasına neden olabilir.

Yatağını sevmesi ve kendi kendine uykuya dalabilme becerisi edinebilmesi için bir uyku arkadaşı edinmesini sağlayabilirsiniz. Bu yumuşak bir oyuncak veya küçük bir battaniye bile olabilir. Bunu bebeğinize vermeden önce bir süre üzerinizde taşıyıp sizin gibi kokmasını sağlayın. Böylece bebeğiniz yatağına onunla birlikte yattığında sizin kokunuzu alacak ve kendini güvende hissedecektir.

Uyku zamanında yalancı memeden uzak durun:
Bebeğin yalancı meme ile uyuması ve yeniden dalmak için kendini sakinleştirmek üzere yalancı memeyi kullanması bunun bir alışkanlığa dönüşmesine neden olabilir. Yalancı meme bebeğin uyumasına yardımcı olmak için değil bebeğin emme refleksini tatmin etmek için kullanılmalıdır. Bebeğiniz ağzında emzik varken uykuya dalarsa, emziği ağzından yavaşça alın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ