Reklam
Reklam

Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları… 6-12. AY

Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları… 6-12. AY

Artık bebeğiniz hızla büyüyor  Hem o size alıştı, hem de siz ona alıştınız.Bu yüzden her şey daha da kolaylaşmaya başladı.Tabi ki uykusu da artık daha düzenli.

6. ay itibariyle bebeğiniz ek gıdalarla tanışmaya başlar.Bu süreçle sadece anne sütü/formül mama alan bebekler yeni yiyeceklerle tanışır.Yeni tanışılan besinlerde en dikkat edilmesi gereken nokta bebeğe gaz yapıcı yiyeceklerin dikkatli verilmesidir.Zaten doktorunuzla birlikte bebeğinize uygun bir menü mutlaka çıkartmalısınız ve öğün miktarlarını ve çeşitleri bu menüye göre ayarlamalısınız ki bebeğinizin midesi rahatsız olmasın.Yine doktorunuza danışarak bazı bitki çaylarını da bebeğiniz için deneyebilirsiniz.

Bu dönemde  uyksunu kaçırabilecek en önemli etken diş çıkartmak olacaktır. Kimi bebekler 6. ay öncesinde dişlerini çıkartmış olurlar.Kimi bebeklerse bazen 12.ayda hala diş çıkartmamış bile olabilirler.Bunların hepsi normaldir.Çünkü her bebek aynı değildir. Diş çıkartma süreci uzun bir süreç.Bazı bebeklerde ateş,ishal,huzursuzluk gibi belirtiler gösterebilir.Diş jelleri çok fazla önerilmemekle birlikte doktorunuzla birlikte bu jellerden kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz.

Uyku kaçırabilecek bir başka unsursa bebeğinizin hızlı büyüme atakları olacaktır.Bebeğiniz artık oturmaya başladı ve 6. ay itibariyle sürekli yeni şeyler öğrenmeye başlayacak.Zamanla emekleyecek,yürüyecek,bazı basit kelimeler öğrenecek,alkış yapacak vs. Bu yeni şeylerin hepsini uykusunda bile yapmak isteyebilir.Böyle durumlarla karşılaştığınızda şaşırmayın,sakince atlatmaya çalışın.Gün içinde bebeğinizin enerjisini harcayabileceği aktiviteler yapın.

Bebeğiniz gece uyanıp oturuyor veya tutunup ayağa kalkmaya çalışıyor olabilir. Edindiği bu yeni becerileri gündüz bol bol tekrar etmesini sağlarsanız, bu tür gece uyanmalarını engelleyebilirsiniz.Bebeğiniz büyüdükçe uyanık kalabildiği süre artar ve gündüz uyku ihtiyacı azalmaya başlar. Bebeğiniz gündüz uykularına zor dalıyor ve her seferinde yalnızca 45 dakika uyuyorsa, uyanık kaldığı süreyi aşamalı olarak arttırıp gündüz uyku sayısını bir tane azaltabilirsiniz (3’ten 2’ye).Bebeğinizi gece uykusuna 18:00 ile 20:00 arasında yatırmaya devam edin.

Gece uykusuna yatma zamanını belirlerken o günkü gündüz uykularını ne zaman ve ne kadar uyuduğunu da hesaba katın. Gündüz az uyuduysa, gece uykusuna erken yatırmalısınız.Eğer siz de bebek uyutma yöntemleri arasından kendinize ve bebeğinize en uygun olanının hangisi olduğunu değerlendirip karar verme aşamasındaysanız, tercihiniz kesinlikle bebeğinize kendi yatağında bağımsız uykuya dalmayı öğretmekten yana olsun. Bu hem bebeğinizin, hem de sizin geceleri uzun saatler boyunca kesintisiz uyuyabilmeniz için en doğru seçim olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ