Reklam
Reklam

Bebeğinizin Cilt Temizliği ve Banyosu…!

Bebeğinizin Cilt Temizliği ve Banyosu…!

Bebek bakımı için ilk hafta cildini doğal bir sünger yardımıyla, ılık suyla silmek en iyisi olacaktır. Ellerini ve yüzünü sıklıkla yıkayın. Her bez değiştirmede altını iyice temizlediğinizden emin olun.

Göbek bağı düştüğünde (1-2 hafta içinde), bebeğinize banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğiniz çok küçükken onun boyutlarına uygun bir leğende veya bebek küveti içinde yıkamak en doğrusudur. Banyoda güvenlik ve kolaylık sağlaması için, bebek mağazalarında bulabileceğiniz amaca uygun bir sünger veya fileyi bebeğinizin küvetinde kullanabilirsiniz. Yenidoğan bebeklerin gözlerini kapatma refleksi henüz gelişmediğinden, yenidoğana uygun özel bir bebek şampuanı kullanmaya dikkat edin.

Bazı bebekler ılık suda gevşer ve rahatlarlar. Böyle bir durumda bebeğinize bu keyfi yaşaması için biraz zaman verin. Ilık banyo gazına da iyi gelecektir. Bazı bebekler banyo süresince ağlarlar. Böyle bir durumda bebeğinizi fazla zorlamayın. Beş dakika yeterli olacaktır. Bazı anne-babalar bebeklerini her gün yıkamayı tercih etse de, haftada üç kere bir bebek için yeterli bir yıkanma sıklığıdır.

Bebek yıkama ilk başta tedirgin edici olabilir. Siz de yenidoğan bebeğinizi ilk kez yıkarken biraz korkabilirsiniz. Islak, kaygan bir bebeği sağlam tutabilme beceriniz biraz egzersiz ve kendinize güven ile kısa sürede gelişecektir.

Banyo süresince asla bebeğinizi tutmamazlık etmeyin. Bir saniyeliğine bile olsa bırakmayın. Kulaklarının suyun dışında kalmasına dikkat edin. Bebeğinizi akan suyun altında yıkamayın (Suyun ısısını her zaman kontrol edemeyebilirsiniz). Su sıcaklığı 36-38 derece aralığında olabilir.

Bebeğinizin kafa derisi pul pul, kuru ve kepekli gibiyse, sarımtırak yağlı veya kahverengi ince tabaka şeklinde kabukluysa korkmayın. Bu “konak” olarak bilinen ve çok yaygın görülen bir durumdur. Belki çok hoşunuza gitmeyecektir ama kesinlikle zararsızdır. Genellikle ilk birkaç ay içinde ortaya çıkar ve 6-12 aylık dönemde kendiliğinden kaybolur. Konak bebeğinizin başında olduğu gibi, kulak veya göz kenarlarında da çıkabilir. Konağa karşı bebeğinizi yıkamadan önce kafa derisine bebek yağı ile masaj yapabilirsiniz. Saçlarını bebe şampuanı ile yıkadıktan ve kuruttuktan sonra yumuşak bir fırça ile fırçalamak da işe yarayacaktır. Her zaman yenidoğana özel bebek ürünleri kullanmaya dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ