Reklam
Reklam

Bebekler de Diş Ağrısını Azaltmanın 3 Yolu

Bebekler de Diş Ağrısını Azaltmanın 3 Yolu

Diş Semptomları ve Çözümleri Klavuzu

Fazla huysuz bebeğiniz diş çıkarma belirtileri gösteriyor olabilir. Ne arayacağınızı ve küçük ağızlar için en iyi diş çıkarma yöntemini öğrenin.

Bebeğinizin ilk inci beyazı ne zaman çıkacak? Çoğu bebek ilk dişini yaklaşık 6.ayda çıkarır, ancak dişler bebeğinizin bir prematüre olup olmadığı gibi faktörlere veya değişik faktörlere bağlı olarak, 3. ay gibi erken veya 14 gibi geç ortaya çıkabilir. Bebeklerin nasıl diş çıkardıkları da değişebilir.

Bazıları için bu  aşırı ağrılı ve aşırı halsizlik gibi bazı dişler ortaya çıkmadan haftalar önceden belirtileri görülürken bazı bebekler de hiç belirti göstermez.

Bebek diş çizelgesi

Tipik olarak bebekler dişlerini çiftler halinde çıkarırlar. Önce ortadaki ikisi alttan gelir. Bir ay kadar sonra, ikisinin üstünde gelirler. Yine de, dört altlı ve üst dişsiz bir bebek veya tersini görmek nadir değildir.

Genel bir zaman çizelgesi:

  • 6 ay: alt orta kesici dişler
  • 8 ay: üst orta süs dişlileri
  • 10 ay: alt ve üst yanal dişler
  • 14 ay: ilk molar dişler(Öğütücü, çiğneyip parçalayan)
  • 18 ay: köpek dişi
  • 24 ay: ikinci molar dişler

Diş çıkarma belirtileri

Sürecin her bebek için farklı olduğunu göz önüne alarak, izlenmesi gereken bazı olası semptomlar:

Kemirmeye ihtiyacı var

Dişlerin altındaki çıkmakta olan bir dişin basıncı karşı baskı altında rahatlayabilir, bu nedenle diş çıkaran bebekler sık sık birşeyleri tıkmak istemektedir. Çiğneme içgüdüsü, orada bir şeylerin olup bittiği tek sansasyona tepki de olabilir.

Kabarık sakızlar

Yeni bir diş patlamadan önce, bebeğin diş etlerinde kırmızı, şişmiş ve çürük görünümlü bir bölgeye neden olabilir. Bazen sakız gibi damakta ortaya çıkan dişle birlikte çıkıntı yapar; cilde hafifçe aşağıda görebilirsiniz ( bunun için bebeğinizi ağzını yeterince uzun süre açık tutmaya ikna ederseniz).

Artan – Azalan Tükürük

Azalan tükürük yeni bir dişi uyarabilir, ancak aynı zamanda bebeklik döneminin normal bir gelişme aşamasıdır, bu nedenle artan ya da azalan tükürüğün her zaman diş çıkarma anlamına geldiğini düşünmeyin. Bebeğinizin tükürüğünün diş çıkışının bir sonucu olup olmadığını anlamanın bir yolu yoktur, ancak şunu da görürseniz;

. Diş Patlaması

Diş patlaması – diş kemik ve damak içinden geçtiğinde gece gündüz daha fazla etkinlikle, aşamalardan geçme eğilimi gösterir, bu nedenle bebeğiniz daha sinir bozucu olabilir.

· Kulak çekme

Aynı zamanda bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabiliyor olsa da, çekiş diş çıkarma belirtisi olabilir: Çenenin ağrıları kulak kanalına aktarılır.

· Yemek alışkanlıklarında bir değişiklik

Katı madde yiyen bebekler meme ya da biberon ile beslenmek isteyebilir çünkü kaşık, iltihaplı damaklarını tahriş eder. Diğerleri tersini yapabilir, çünkü karşı baskı iyi hissettiriyor olabilir, normalden daha fazla yemek isteyebilir. Ve hala şişede veya memede kalan bebekler hevesle beslenmeye başlayabilir ancak emme aktivitesi  dişeti ve kulak kanallarında rahatsızlık verici bir baskı oluşturduğu için geri çekilebilir ve bu da iştahsızlık oluşturur.

Bebeğinizin Acısını Azaltmanın Yolları

Çocuğunuz için en iyi neyin işe yaradığını görmek için birkaç yöntem denemeniz gerekebilir:

Islak, soğuk bir havlu (bir tarafı kuru bırakın, böylece iyi bir tutuş olur)

Kalın kumaş iyi hissettirir ancak buz gibi soğuk olursa diş etlerini ağrıtır. Buzdolabında soğutulmuş bir diş çıkarma oyuncağı da işe yarar, ancak donmuş oyuncaklar bebeğin hassas diş etleri için çok sert olabilir bu nedenle donma noktasına gelmeden hafif soğuk olarak verilmelidir

Masaj

Diş hala dişeti içinde derinde ise ve acı verici bir morluk varsa, karşı basınç ya da neredeyse patlamak üzere sürtünme oluşturmamışsa, harikalar yaratabilir ve bebeğinizin acısını azaltabilirsiniz. Alanı temiz bir  parmakla (çıplak veya bir havlunun içine sarın) ovuşturmayı deneyin.

Oyalama

Diş çıkarma ağrısı, baş ağrısı gibidir; kronik, düşük dereceli rahatsızlıklara neden olur.Sık sık çocuğunuzu ağrınızdan çekip rahatlatabilirsiniz. Ona bire bir zaman verin veya ona yeni bir oyuncak sunun. Ve dokunmanın iyileştirici gücünü hafife almayın: Bir çocuğun aklını, dikkatini ağzından çıkarmak için biraz fazla kucaklaşma gerekli olabilir.

Küçük hileler deneyin…

Soğutulmuş havuç veya dondurulmuş muz gibi gıdalar bebeğin çiğneme isteğine yardımcı olabilir ancak dikkat etmelisiniz yeterince uzun süre kemirince bunlar boğulma riski yaratacak tehlikeli parçalara ayrılabilirler.

Eğer dişleriniz 15 ay içinde gelmezse bu durumda çocuk doktorunuz çocuğunuzu bir diş hekimine götürmenizi isteyebilir.İlk birkaç diş çıktıktan sonra süreç daha az acı verici olma eğilimindedir. İlk diş ortaya çıktığında, günde iki kez bir bezle sürterek temizlemeye çalışın. Diş çıkarma bebeğiniz (ve sizin) için zor bir zaman olabilir, ancak size önerdiğimiz küçük bir yardım ile bir ömür boyu mutlu gülümsemeye sahip olması için yardımcı olabilirsiniz.Bebeğinize ve size sağlıklı günler dileriz cocukgelisimi.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ