Reklam
Reklam

Bebekler İçin Uyku Konumları: Ne Güvenlidir Ne Değildir

Bebekler İçin Uyku Konumları: Ne Güvenlidir Ne Değildir

Evde bir bebeğiniz varsa güvenli uyku pozisyonlarını ve ipuçlarını bilmek önemlidir .

Bir Bebeğin Uyumak İçin İyi Ve Kötü Durumları

Bir bebeğin uyku pozisyonundan kaynaklı bazı risklerle baş edebilmesi için güvenli ve güvensiz uyku pozisyonlarını öğrenmek önemlidir.

1. Sırt Uyku

Sağlıklı bebekler sırt üstü bebekleri, kısa süreli dinlenme ve gece uyku için yerleştirilmelidir.

 • “Geri yatmak” pozisyonunda, bebeklerin solunum yollarını açık tuttuğu için “Bebeklik Döneminde Aniden Beklenmedik Ölümlere Neden Olabilen Uyku Pozisyonları” riskini azalttığı bulunmuştur.
 • ABD Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Enstitüsü (NICHD), bunu bebeklerin en iyi uyku pozisyonu olarak etiketlemiştir.
 • Yaklaşık 4-5 aylık bir süre boyunca, bebekler sırtlarından uykuyu  karın pozisyonuna almaya başlarlar.

‘Sırt Uyku’ Konumunda Riskler

Bebekler aynı pozisyonda uzun süre arkaya yerleştirilirse, düz ya da çarpık kafa ve kafatasının sırtını düzleştiren ‘brakisefali’ olgusu olan “pozisyonel plagiocefali” ye yol açabilir. Şekli bir yıl dönünce normal hale gelir ve nadiren herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulur.

Bu koşullardan kaçınmak için basit yeniden konumlandırma teknikleri kullanılabilir. 

 • Uyanıkken bebeğin ‘karın süresinin’ arttırılması
 • Bebeği, düz kenardan ziyade başın diğer tarafında tutmak.
 • Taşıyıcılarda veya araba koltuklarında bebeklerin uykuya harcanan zamanını kısmak.
 • Daha fazla ‘sarılma zamanı’ elde etmek.
 • Bebeğin yönünü değiştirmek, aynı şeyleri tek bir yönde seyretme eğiliminde olmaz.

2. Midye Uyku(Karnında Uyku)

Birçok teori, anne-babaları mide üzerinde bebek uykusundan kaçırır; çünkü:

 • Bir bebeğin çenesine baskı yaparak havayolunu azaltıp nefesleri kısıtlayabilir.
 • Bebeğin karınla ​​yatması yani yüzüstü pozisyonda yatarken yüzü çarşaflara çok yakın ve aynı havayı solumaya devam eder.
 • Çok yumuşak bir yatakta karnında yatarsa ​​bebek boğulabilir.
 • Şilte üzerinde bulunan mikroplarla nefes alabilir.

3. Yan Uyku

Bebeğin yan yatması güvensizdir, çünkü onlar karnın üzerine çıkabilir ve bogulma riskini arttırır.

 Bebeğin Güvenli Uykusu İçin  İpuçları

 1. Gevşek Yataklardan Kaçının: Bebeğiniz için yumuşak bir şilte, su yatağı veya kanepe yerine sağlam bir şilte kullanılması önerilir. Uzmanlar tampon pedleri, yastıklar, kabarık yatak takımları veya bebeğin etrafına doldurulmuş hayvanlarla beşikte kullanılmasını önermektedir. Basit bir deyişle, uyku esnasında bir bebeğin kafasını örten herhangi bir şey önerilmez.
 1. Beşiği Basit Tutun: Beşikteki bebeklerin altında kamalar, yorganlar kullanmayın. Bebeğin yataklarının altında sallanamaması için ayaklarının beşiğin tabanına değmesine izin verin. Yatağı iyi oturtan sağlam  bir yatak kullanın ve yatak örtüsüne sıkıca tutturun. Beşiğin kenarları veya uçları bebeğin tırmanmasını veya sürünmesini önlemek için yeterince yüksek olmalıdır.
 1. Bebeğin Kılıfını Korumaktan Kaçının: Battaniyelerin yalnızca bebeğin göğsüne kadar örtülmüş olarak battaniyeye maruz kalmasıyla örtülmesi gerekir; battaniyenin kafaya kaydırılmasını ve böylece boğulmayı önler. American Academy of Pediatrics, başını örterek onu sıcak tutmak için yatak takımları olarak ‘uyku tulumu’ veya ‘bebek uyku tulumu’ kullanmayı önermektedir. Boyun ve kol dayamalı ve kaputlu olmayan uyku tulumları en güvenli olarak değerlendirilir. Bebeğin hafif pamuk ya da muslin sarılması da onun uykusu sırasında karın üzerinde yuvarlanmasını önlemeye yardımcı olur.
 1. Aşırı ısınmadan kaçının: Bebekler uyku için hafif giyinmelidir. Aşırı terletmeyip,bebeğe dokunarak  sıcak olup olmadığını kontrol edin.
 1. İyi Uyku Ortamı: Bebekler için yaklaşık mevsime göre  normal derecede oldukça iyi bir uyku ortamı sağlamak önemlidir.
 2. Teknoloji Kullanın: Huzur uykusuna yatmanız için, birkaç Wi-Fi bebek monitöründen, uygulamalı termostatlar veya küçük alarmlardan birini kullanın; bebeğinizin canlılıklarının yanı sıra uyku pozisyonunu da izleyin.
 3. Aynı Odayı Paylaşın: Ebeveynler, anne sütü ile beslenmesi ve temasa geçilmesi için aynı odayı bebekle paylaşılmalıdır. Bebeklerin uyuduğu beşik, ailelere daha yakın olmalıdır.
 4. Yatak paylaşımı yok: Bebekler ideal olarak yatağı ebeveyn, yetişkin, kardeş veya diğer çocuklarla paylaşmamalıdır. İkizler veya katlar ayrı ayrı uyku haline getirilmelidir. Siz ya da eşiniz sigara içiyorsanız veya derin uykuyu uyandıran ilaçlar  kullanıyorsanız, bebeğinizle bir yatak paylaşmayın.

 

 Nedenuyku pozisyonundayken bebeğim eskrim refleksinde uyuyor?

Bebekler büyüdükçe pek çok istemsiz hareket sergilerler. Böyle bir şey Eskrim Refleksi veya Tonik Boyun Refleksidir. Uyku sırt pozisyonuna yerleştirildiğinde, bebeğin başı bir tarafa, diğer kol ve bacak bükülürken, bu tarafın kolu ve bacağı uzar. Buna bir bebeğin vücudu hazır olmadan önce karnına devrilmesini önleyen eskrim pozisyonu denir. Bu, bebeğinizi sırtüstü yatırmanızın bir başka nedeni. Bu istemsiz hareket 3-6 ay arasında herhangi bir zaman kaybolur.

Bebek ne zaman karnında olabilir?

Bebeğin karnına alınabilir, ancak gözetim altında, uyandığında. Bebek için karın verme zamanı, midesi, sırt ve bacak kaslarını güçlendirmenin iyi bir yoludur.  Dahası, bebek kafayı kaldırmak ve uykudan geçmek için gerekli olan üst vücut kuvveti geliştirecektir.

 

 

Bebeğim sırt üstü yatma konusunda zorluk çekiyorsa ne yapacağım?

Birkaç bebeğin uykuda uyku pozisyonunda derin bir uyku olmayabilir. Arkaya yerleştirildiğinde bazıları telaşlı davranabilir. Ancak, derin bir uyku eksikliği küçük olan bebekleri boğulma riskinden kurtarır. Mideyi uykudan mahrum etmenin nedenlerinden biri, bebekler bu pozisyonda derin uyku eğilimi gösterir, daha az hareket yaşar ve seslere daha az tepki verirler. Tüm bunlar, bebeği boğulma riski açısından daha yüksek risk barındırır.

Bebek, sıkışık bir burun olsa bile sırtında rahat uyku çekmiyor olabilir. Böyle bir durumda, havayı nemlendirmek ve tıkanıklığı gidermek için bebeğin odasına bir nemlendirici yerleştirin. Kafasını hafifçe yükselterek burun tıkanıklığını en aza indirebilirsiniz.

Erken Doğan bebekler için en iyi uyku pozisyonları nelerdir?

Son araştırmalara göre, erken doğan bebekler daha yüksek bir boğulma riski altındadır ve uyku durumuna geri getirilmelidir. Bununla birlikte, yüksek oranda izlenen yatarak tedavi ortamında, preteratal bebeklerde akut solunum yolu hastalığı durumunda mide pozisyonundaki uyku uygundur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ