Reklam
Reklam

Bebekler ve Pişik Sorunu

Bebekler ve Pişik Sorunu

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Bir çok annenin korkulu rüyası olan bebeklerde pişik neden olur ve pişiğe ne iyi gelir?

Henüz yeni doğmuş bebeklerin ciltleri çok hassas olur ve tuvalet kontrolü yapamadıklarından dolayı mikroplardan çok çabuk etkilenirler.

Bez bölgesine bulaşan idrar ve dışkı erken fark edilip temizlenmediğinden mikroplar için elverişli ortam oluşur ve pişik gerçekleşir.

Bebeklerde pişik hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de pişiğin sadece bez bölgesinin temiz olmamasından kaynaklandığının düşünülmesi.

Pişikler idrar ve dışkıdan bağımsız olarak cildi tahriş eden temizlik malzemeleri, ıslak mendil, parfüm ve çeşitli kimyasal maddeler ve ”PH” değeri cilt için uygun olmayan ürünler kullanıldığında da gerçekleşir.

Ayrıca bez bölgesinin sürekli ıslak, nemli ve sıcak olması da pişik oluşumunu kolaylaştırır.

Anne sütünden gelen gıdalara karşı da bebeğin alerjik reaksiyonu olabilir ve pişiğe yol açar.

Bebeğin diş çıkarma dönemleri de cildin hassaslaştığı dönemlerdir ve bu dönemlerde cilde karşı çok daha hassas davranılmalıdır.

Çinko eksikliği ve bazı genetik kalıntılarda pişiğin oluşmasında rol oynar. Bebeğin kakasının rengi ve kıvamı takip edilmelidir. Normal renk ve kıvam dısında olan kakalar pişik oluşmasına sebep olmaktadır.

Pişiği Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?
• Temel kural olarak pişik bölgesi kesinlikle temiz, kuru ve serin tutulmalıdır.
• Bebek bezi mutlaka sıklıkla değiştirilmeli ve bez bölgesi sıkça havalandırılmalıdır.
• Bebek bezi bağlanırken gevşek bağlanmalı ve alt bölgenin havayla temas etmesi sağlanmalıdır.
• Doğru boyda ve yaşına uygun bebek bezleri seçilmelidir.
• Özellikle büyük tuvalet sonrasında alt bölge ılık suyla yıkanmalıdır.
• Alt bezinin üzerine mutlaka hava alan sentetik giysiler tercih edilmelidir.
• Bez bölgesinin temizliği ılık suya batırılmış pamuk vasıtasıyla yapılmalıdır.
• Banyo için şampuanı 3 günde bir kullanarak cildin erken tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Pişiğe Ne İyi Gelir?
Emzirme döneminde aldığınız gıdalara dikkat edin. Çinko eksikliği için çinko eksikliğini tamamlayıcı gıdalar ya da doktorun önerdiği şekilde vitamin verebilirsiniz.

Sık sık bebeğinizi yıkayın.Bebeğinizi güzelce yıkadıktan sonra nemlendirici kaliteli bebek yağı ile bebeğinin cildinin nem dengesini korumasını sağlayabilirsiniz.

Talk pudrası da pişik olan yerlere sürülebilir. Bitkisel içerikli yöntemlerle de pişiği önleyebilirsiniz. Örneğin zeytin yağı (saf olmak koşuluyla), badem yağı, E vitamini yağı, sarımsak yağı gibi yağlar pişiğe iyi gelebilir.

Kızarıklığın geçmesi için Hindistan yağı ve ya balık yağı gibi bitkisel içerikli yağlarda bebeğinize kullanabilirsiniz. Tabi bebeğinizin alarjik durumu olup olmadığı tespit ettikten sonra doktorunuzun önereceği şekilde yapmalısınız.

Papatya çayını bir tutam pamuk yardımıyla pişik bölgesine sürün. Papatya çayı idrardaki asidi düzenler ve cildin tahriş olmasını engeller.

Saf zeytinyağını kavurduktan sonra bir kapta bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa pamuklu bezlerle sürebilirsiniz.

Aleovera yağını günde 3 kere kullanabilirsiniz. Masaj yaparak uyguladıktan sonra 10 dakika kadar havalandırmanız yeterlidir.

Mısır nişastası ve vazelini karıştırarak yapacağınız hamur pişiğe iyi gelir.

500 ml kaynar suya 2 tutam ısırgan otu çayı koyulup kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatılır. ılıması bekletildikten sonra masaj yapılarak bölgeye sürülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ