Reklam
Reklam

Bebeklerde Doğru Beslenme İle Kabızlığı Giderin…!

Bebeklerde Doğru Beslenme İle Kabızlığı Giderin…!
  • İlk bağırsak hareketi bebek hala içinizdeyken oluşan kalın, yapışkan, tarry mekonyum dışkısıdır. İlk hafta boyunca, bunlar anne sütü ile beslenen bebeklerdeki yumuşak, sarı, anne sütüne ait dışkılara yol açar. Bunlar genellikle küçük tohumlu sarı hardal gibidir.

Bir bebek katı gıdalara başladığında , bağırsak hareketleri günde ortalama bir kez azalır. Katıların başlangıcı genellikle dışkı karakterinde gözle görülür bir değişim yaratır. Ya daha yumuşak ya da daha sıkı olabilirler. Çoğu çocuğun bağırsakları, yediği gıdalara karşı çok hassastır.

Muz, pirinç, soya ve beyaz unlu mamüller daha katı dışkı üretme eğilimindedir. Armut, şeftali, erik, kayısı, bezelye ve kuru erik dışkı daha yumuşak yapar. Yediklerini dengeleyerek, dışkıları rahatlıkla orta menzilde tutabilirsiniz.

Bebekler bağırsaklardan dışkı taşımak için zaman zaman zorlanırlar. Bir şeyler yapmak isterseniz yerçekimi elde etmek için onları kaldırmayı deneyin veya bağırsak hareketlerinin doğal konumu olan “çömelmek” için göğsüne dizlerini tutmaya çalışın.

Bir çocuk kabız olduğunda, bağırsakta bulunan dışkı, gerekenden fazla desteklemiştir. Uzun dışkı kalın bağırsakta otururken, daha fazla su vücutta emilir. Bir çocuk kabız olduğunda, dışkı sert olma eğilimindedir ve geçerken ağrılı olma eğilimindedir. Bağırsak hareketlerini daha az geçirmenin, mutlaka bir çocuğun kabız olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Bazı çocuklar da  günlük bağırsak hareketleri olmadığı dönemlerde doğal olarak geçer. Bazı çocuklar bağırsak hareketi olmadan günler bile geçebilir.

En basit ilk adım, çocuğa dışkıyı yumuşatmak için daha fazla sıvı vermektir. Aynı zamanda, yardımcı olmak için yediğii gıdaların dengesini yeniden ayarlayın.

Meyve suyu kabızlığı hafifletmek için en yumuşak gıdadır. Elma suyu günde iki kez iyi bir gelebilir. Bebek maması,saflaştırılmış kuru erikler dışkıları yumuşatmak için de kullanılabilir. Buna ek olarak, bebeğiniz dışkı için zorlarken onu ılık  su dolu bir küvete koyabilirsiniz. Bu, kaslarını rahatlatacak ve dışkı geçişini kolaylaştıracaktır.

Gliserin fitilleri, yediği gıdaları değiştirmek  ve meyve suyu işe yaramazsa çok yardımcı olabilir, ancak fitillerin aşırı kullanımı onlar da alışkanlığa neden olabilir.

Gıdalar ve  sıvıların doğru kombinasyonu ile her çocuğun yumuşak, rahat dışkılıyor olması gerekir. İnatçı kabızlık  için  mutlaka çocuk doktorunuzla  görüşmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ