Reklam
Reklam

Bir Disiplin İşlemi…! Vurmak ve ısırmak

Bir Disiplin İşlemi…! Vurmak ve ısırmak

Çoğu çocuk vurur ya da bir noktada ısırır . Böyle bir durumda basit bir  disiplin işlemi yapabilirsiniz.zaman aşımı, zaman tutma gibi  bir yöntem kullanabilirsiniz.

Ama bundan önce ;

  • Çocuğunuzun neden vurduğunu ve ısırdığını anlayın, kaynağı bulmaya çalışın.
  • Çocuğunuz  vuruyorsa onu alternatif davranışlara yönlendirin (Örneğin: çocuğunuz elindeki bir objeyle başka bir çocuğa vuruyorsa, bu tür objeleri hemen çocuğunuzdan uzaklaştırın. Onun elini elinize alin ve okşamak gibi daha nazik hareketlerden birini gösterin.)
  • Çocuğunuza istediği şeyi almanın başka yollarını gösterin.

Bir yöntem olarak;

Böyle bir olumsuz davranışında istediği şeyin gerçekleşmesi için zamanı tutarak, beklemesi gerektiğini zaman aşımından sonra istediği şeyle meşgul olmasını sağlayın vurma ve ısırma gibi davranışlarla istediği şeyi elde etmesini  bir yöntem olarak kullanamayacağını anlamasına yardımcı  olun bunun yanı sıra, çocuğunuza olumlu davranışları için bol bol övgü de sağlayın. Tabi ki sizde sevginizi göstermek için  ısırmayın ya da hafifçe de olsa vurmayın, güzel oynamak için ona övgüler verin. Çocuklar doğuştan bir ebeveynin dikkatini ve doğruluğunu isterler. Övgü, çocuğunuzun ileride agresif davranışlardan kaçınması için güçlü motive edici bir güç olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ