Reklam
Reklam

Çocuğunuz İçin Mucizevi Besinler…!

Çocuğunuz İçin Mucizevi Besinler…!

Çocuğunuz İçin Mucizevi Besinler

Çocuklarımızın hem fiziksel hemde zihinsel gelişiminde bizim rolümüz çok fazla. Bebeklikten itibaren yemek yemeyi sevdirmek gerekiyor. Bu da yemek için zorlamamak, alıştırarak azar azar yedirmek, televizyonu yemek yedirmek için kullanmamak (çünkü bebekler televizyonla yemek yediklerinde yemeği değil televizyonu yemiş oluyorlar(!) yediklerini ne zaman yemiş, ne yemiş, tadı nasılmış anlayamadan öğün geçirmiş oluyorlar.) Yemek yediklerinde de sadece kilo alımına yönelmemeliyiz. Az kilo almalı belki ama besin değeri fazla olan, kaliteli ve doğal gıdalarla beslenmeliler. Size beslenmelerinde mutlaka yer alması gereken, besin değeri yüksek, zihinsel ve fiziksel gelişime faydalı besinlerden bahsetmek istiyorum. Kızımın yeme problemi yok diyemem. Sevdiği yiyecekler etrafında dönüp duruyor beslenmesi. Yeni besinlere açık değil ki tadına bile bakmadan reddediyor. Bende az ve öz beslenebilmesi ve sadece yediği gıdalardan aldığı besin değerlerinin yeterli olmadığını düşünerek aşağıda açıklayacağım besinleri omlet,makarna, pankek, krep… gibi yiyeceklerle karıştırıp çaktırmadan yemesini sağlıyorum 🙂

Polen:

Balın etkisini biliyorsunuz. Çok yararlı ama 1 yaşından önce kesinlikle önerilmezPolen ise 6 aydan itibaren günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılabilir. Polen içeriğindeki yüksek dozdaki B vitamini beyin hücrelerinin çoğalmasını ve çocuğun daha zeki olmasını sağlar. Kansızlığı tedavi etmede kullanılır. İştah açıcıdır. Polen insan vücudu için gerekli tüm besin değerlerini içerir. Bu yüzden her şekilde tedavi edici ve hem zihinsel hem bedensel gelişimi sağlar.

Pekmez:

Demir kaynağı olarak bilinir ama bunun yanında kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, potasyum, selenyum, B6 kaynağıdır. 2 çay kaşığı günlük bu değerlerin %10’unu karşılıyormuş. Şekerli olduğu için genellikle çocuklar genellikle direk yiyebiliyor ama kullanımı açısından birçok besinle karıştırarak tüketilme kolaylığı var. Pankek, kek, krep.. gibi. Yapısındaki şeker sizi korkutmasın çünkü bu şeker glukoz ve fruktoz olduğu için yararlıdır. Beyin zaten enerji ihtiyacını glukozla karşıladığı için beyin aktivitesi için ilaç niteliğindedir. Hemen kana karışarak enerjiye dönüşür. Büyüme ve gelişmeyi destekler. Kemik erimesini, kanseri, kalp hastalıklarını önler. Dikkat edilmesi gereken nokta, pekmezdeki glukozun ısı ile bozularak kanserojen maddelerin çıkmasıdır ve muhallebi gibi sıcak ürünlere katılırken soğuduktan sonra eklenmesi gerektiğidir.

Açıldıktan sonra buzdolabında saklanması tavsiye ediliyor. Buzdolabında katılaşırsa da benmari yöntemiyle sıvılaştırabilirsiniz. Yoğun kalsiyum içeren( süt, yumurta..) besinlerle karıştırmamaya özen gösterin çünkü kalsiyum demir emilimini azaltıyor. C vitamini açısından zengin besinler ise demir emilimini arttırdığı için C vitamini içeren besinlerle birlikte kullanmanızı öneriyorlar. Bebeklerde 6. aydan itibaren günde 1 çay kaşığı öneriliyor ama siz doktorunuza danışmadan ve alerji riskinden dolayı 3 günkuralını uygulamadan karar vermeyin.

Ruşeym:

Benim çok yeni tanıştığım ve hemen hemen her şeye koyarak kullanmaya başladığım süper besin 🙂 Ruşeymin faydalı olmasının en bariz özelliği buğdayın üremesini sağlayan kısmı yani buğdayın kalbi olmasıdır. Buğdayın üzerinde bulunan canlı ve üremesini, büyümesini sağlayan kısma ruşeym denir.  E vitamini, omega 3, folik asit ve demirden oldukça zengindir. Çinko, magnezyum, fosfor, potasyum ve bakır içermektedir. Bol miktarda B vitamini içerir. İçerdiği protein değeri hayvansal proteine eşdeğerdir. Ruşeym buğdayın %3 lük kısmını oluşturur. Unlu gıdalarda ürün ekşimesin diye ruşeymi ayrıştırırlar. Kullanım açısından da çok kolaydır. Yoğurt, ekmek, kek, krep, pankek gibi besinlere katabilir. Günde 1 çay kaşığı direk de verebilirsiniz. Buğday ürünü olduğu için Gluten içerir. Bu yüzden glutene duyarlı bir bebeğiniz varsa doktora mutlaka danışın. Küçüğünüze verirken sizde arada yemeyi ihmal etmeyin çünkü ruşeym yaşlanmayı geciktiriyormuş. 🙂 Kalbi korur. Kanser etkilerini azaltır.  Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Kansızlığı önler,

Selva marka, küçük paketlerle 8 er gram ambalajlayarak kullanım kolaylığı sağlamış ben bu şekilde kullanıyorum. Hem saklama problemi olmuyor. Hemde pratik oluyor. Çünküruşeym açıldıktan sonra buzdolabında 1 ayoda koşullarında 1 hafta dayanabiliyor.

Kefir:

Yararlarını zararlarını çok araştırdım ama badeye bir türlü içiremedim. Denemeye ara ara devam ediyorum umarım ilerleyen günlerde içer. 🙁

Ekşi ayran tadında, inek veya keçi sütüyle yapılan canlı bir organizma. Yapılışı ile ilgili ayrıca yazı yazabilirim ama özenle, emekle yapılan, büyütülen ve çoğaltılan kefir taneleri her derde deva. Kefirin faydaları say say bitmez. Probiyotik besin olduğu için ailece alışkanlık haline getirilmeli .

Yüksek oranda kalsiyum içerir, bağırsak florasını düzenler, A ve D vitamini kaynağıdır, Yüksek oranda B vitamini içerir, Yaşlanmayı geciktirir, bağırsakların sağlığı beyin sağlığı ile doğru orantılıdır ve kefir direk beyin gelişimini destekler.

3 yaş üstü çocuklar ve yetişkinlerin günde1 bardak kefir içmesi, 3 yaşın altında günde 1 çay bardağı (100ml) kefir tüketmesi önerilir. Kefirin yoğurttan farkı ise, yoğurt yararlı bağırsak florası sağlar, kefir ise bağırsak florasını düzenler. Kefir şişkinliği alır ve yoğurda göre daha etkilidir.

Zeytinyağı:

Çok basit ulaşılabilen ve kullanımı her yerde muhtemel olan bu yağı her gün kullanın derim. Ancak kullandığınız yağın doğal, soğuk sıkım, sızma olmasına ve güvenilir marka olmasına dikkat edin. A, C, E, K vitaminleri bolca bulunur. Magnezyum, bakır, demir, kükürt, potasyum, fosfor, kalsiyumdan da bulundurur.

Beyin gelişiminde etkilidir. Kemik gelişimini destekler ve çocuklarda büyüme gelişmeyi hızlandırır. Doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Yapısında linoleik asit bulunmaktadır. Bu yüzdende anne sütünden kesilmiş olan bebeklerde çok faydalıdır. İnek sütü içine birkaç damla zeytinyağı koyarsanız doğal besin görevi görür. Güneş kremi olarak işlev görür. O kadar mucizevi ki yemeklerde, ilaç yapımında, kozmetikte de fazlasıyla kullanılır. Sofradan eksik etmemekte büyük fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ