Reklam
Reklam

Çocuğunuzun Hayal Gücünü Artırmanın 3 Kolay Yolu

Çocuğunuzun Hayal Gücünü  Artırmanın 3 Kolay Yolu

Çocuğunuzun hayal gücünü beslemek ister misiniz? Çocuğunuzun yaratıcılığını artırmanın yollarını arayan bir ebeveyn misiniz? Evet ise, bu yazıyı okumak yardımcı olabilir.

Çocuklar ve hayal gücü birlikte çalışırlar. Yetişkinlik döneminde insanlar, hayatlarının bu zengin yönü ile temasını kaybederler. Ancak hayali hayalden uzaklaştırmak, iyilikten daha çok zarar verebilir. Bu büyüleyici konuda daha fazla bilgi edinmek ve çocuğunuzun hayal gücünü nasıl artırabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocuklar İçin Hayal Gücü
Büyük keşiflere ve yeniliklere götüren hayal gücüdür. İnsanların dünyadaki güzelliği yaratmalarına yardımcı olan hayaldir. Dünyadaki tüm yeni şeylere kök salan ve kanat veren hayal gücüdür.

Hayal, çocukların bilişsel ve duygusal gelişimine yardımcı olur. Sorunlara yaratıcı fikirler ve çözümler üretmelerine yardımcı olur. Oyun bazı yetişkinler için saçma görünebilir, ancak çocukların kendilerini birçok açıdan ifade etmesine yardımcı olur.

Yaratıcı oyunlar oynarken, çocuklar dünyayı düzene koymak için birçok araç ve diğer materyalleri kullanıyorlar; bu da beyin için mükemmel bir egzersiz olarak görev yapıyor. Çocuklarla ilgili en kötü şeylerden biri hayal gücünü tamamen gelişmeden önce bastırmaktır.

Çocukların Hayal Gücü Kurma Becerilerini Artırmak:

1. Hikayeler Yoluyla:
Kurgu hayal gücünün bir uzantısıdır. Hikayeleri okurken veya duyduğumuzda, her sahneyi ve karakteri zihnimizde hayal ederiz. Hikaye dünyası aklımızda canlı olur. Öyküler bu nedenle, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olabilir.

Kitap okumak, çocukluğunuzda duyduğunuz hikayeleri paylaşmak ve sahneleri en sevdiğiniz oyunlardan anlatın. Filmleri birlikte izleyin ve hikayeleri farklı bir ortamda öğrenmelerine yardımcı olun. Ancak çocukların kendi hikayelerindeki  kurguyu kısıtlamayın. Çocuğunuzun zihnini zenginleştirmek için tarihi olaylar, biyografiler ve kahramanlık ve yenilik hikayelerinden yararlanın.

Bir Fikir:Kitaplardaki ve filmlerdeki farklı sahneleri tartışın ve alternatif sonlar bulmalarına yardımcı olun.
Hikayelerinizi ebeveyn ve çocuk olarak buluşturun.
Bir kitapta / filmde karakter olun ve hikayenizi kendi yolunuzla gezin.
Resim kitaplarını okul öncesi öğrencilere okuyun. Tüm resimleri gözlemlemesi için zaman ayırın.
Onlara yeni kelimeler öğrenmelerine, yer adlarını öğrenmelerine, hikayelerde karşılaştıkları tarihi keşfetmelerine yardımcı olun.

2. Sanat yoluyla:
Bir ebeveyn olarak,  boya kalemleri duvarlarınızı karmakarışık yapabilir. Bununla birlikte, bunlar çocuğunuzun yaratıcı ifadeye ilk girişidir. Bu etkinliği yasaklamak veya kısıtlamak yerine, bunun avantajlarından yararlanmak için yeni yollar bulun.

Egzersiz için evin derin köşelerinde bir duvar belirleyin.  Yapılması gereken en iyi şey yıkanabilir akrilik boya kullanmaktır.

Daha büyük çocuklarınızı halk eğitim merkezleri ya da belediyeler tarafından sağlanan sanat / el sanatları kurslarına kaydedin. Onları sanat sergileri ve müzelerine eşlik etmeye teşvik edin. Sanat, daha yaratıcı ve kendini ifade eden çocuklara yardımcı olur. Boyalı tuvallerin ve heykellerin gözlemlenmesi bile akıllarını şaşırtıcı bir şekilde açabilir.

Bir Fikir:Ona sanat yaratmak ve bu tür faaliyetleri teşvik etmek için araçlar (renkler, hamur, kil  çamuru, kağıt, fırça vb.) verin.
Yaptıklarını tahmin etmekten kaçının (yanlış tahmin çocuğunuzu üzebilir)bunu yerine onun renk veya malzeme kullanımını övün. Örneğin yaptıkları ağaçlar gibi görünmeyebilir  en iyisi sadece bir gözlemci olmaktır.
Ona boyayabileceği şeyleri sağlayın. Boş yumurta kartonları, karton kutular gibi, çocuklarınızın hayal gücünü kullanmasına yardımcı olmak için mükemmel tuvaller gibi davranırlar.

3. Oyun Oynayarak:
Çocuğunuzla birlikte oynayın. Çocuğunuza  oyun sahalarını, yaratıcı oyunlarını yönetmesine yardımcı olması için sağlayın. Eski eşarplar, yastık kılıfları, yastıklar, kilim, kutu ve kıyafetler bu görevler için kullanışlı şeylerdir.
Çocuğunuz sizi bir karakter oynamaya davet ederse, bu oyunlara katılın. İpuçlarını takip edin ve birlikte oyna.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ