Reklam
Reklam

Çocuğunuzun Mizacını Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun Mizacını Nasıl Anlarsınız?

Çocuğumun mizacını nasıl daha iyi anlayabilirim?

Bazı çocuklar “kolay”. Öngörülebilir, sakin ve en yeni deneyimleri olumlu bir şekilde yakalarlar. Bazı çocuklar daha zor, duygusal deneyimlerini ve ifadelerini kolaylıkla yönetemiyorlar. Bir çocuğun kişiliği diğer aile bireylerininkiyle uyuşmadığında veya eşleşmediğinde, herkes için zor olabilir. Elbette ki hiçbir çocuk tek yönlü değildir, ancak her birinin kendi alışılmış özellikleri vardır.

Bir çocuğun çevreye uyum sağlama kolaylığı, onun ahengi – uyarlanabilirliği ve duygusal stili – tarafından kuvvetle etkilenir. Çoğunlukla, mizaç çocuğun doğuştan gelen bir niteliğidir, çocuk doğar, tecrübeleri ve diğer insanlarla etkileşimleri, çevresi ve sağlığı vb. nedenlerle bir şekilde (özellikle yaşamın ilk yıllarında) değişir.

Bir çocuk okul yıllarına eriştiği vakit, onun mizacı onu tanımayan insanlar için oldukça iyi tanımlanmamıştır. Bu doğuştan gelen özelliklerin kendi ebeveynlik becerilerinizle hiçbir ilgisi yoktur. Bununla birlikte, bir okul çağındaki çocuğun davranışsal düzeni, kendi mizaç ve sizinle olan etkileşimine ve başkalarının ona nasıl tepki vereceğine bağlıdır .

Mizaçın özellikleri

Mizaç özelliklerinden bazılarının farkında olarak, çocuğunuzu daha iyi anlayabilir, onun benzersizliğini takdir edebilir ve yanlış anlaşılmalara ve çatışmalara yol açabilecek zayıf “uyum” sorunlarıyla başa çıkabilirsiniz.

Mizan oluşturan en az dokuz önemli özellik vardır.

  • Aktivite düzeyi : Bir çocuğun günlük aktivitelerde gösterdiği fiziksel aktivite, hareket, huzursuzluk veya kıpır kıpır davranış seviyesi (ve bu da uykuyu etkileyebilir).
  •  Ritmiklik ya da düzenlilik: iştah, uyku ve bağırsak alışkanlıkları gibi temel fiziksel işlevler için düzenli bir modelin varlığı ya da yokluğu.
  • Yaklaşım ve çekilme : bir çocuğun başlangıçta insanlar, durumlar, yerler, gıdalar, rutin değişiklikler veya diğer geçişler gibi yeni bir uyarana tepki verme şekli (hızlı ve cesur veya yavaş ve tereddütlü).
  • Uyarlanabilirlik : Bir çocuğun değişime ya da yeni bir duruma uyum sağlamadaki kolaylığı ya da zorluk derecesi ve gençlerin tepkisini nasıl değiştirebileceği.
  • Yoğunluk : bir çocuğun duruma olumlu ya da olumsuz yanıt verdiği enerji seviyesi.
  • Ruh hali : Çocuğun söz ve davranışlarında ruh hali, olumlu ya da olumsuz ya da hoşa gitme ya da eğilmezlik derecesi.
  • Dikkat süresi : dağılma olsun veya olmasın, bir göreve konsantre olma veya kalma becerisi.
  • Dağılabilirlik : çocuğun çevreye (genellikle görsel veya işitsel) uyaranlara karşı durumu.
  • Duyusal eşik : bir çocuğun yanıt vermesi için gerekli teşvik miktarı. Bazı çocuklar ufak bir uyarıma tepki verirken, bazıları yoğun miktarlarda teşviğe ihtiyaç duyarlar.

Mizaç çocuklar ve ebeveynlerini nasıl etkiler?

Her çocuğun dokuz mizaç özelliklerinden farklı bir biçimi vardır.  Bu etiketler kullanışlı ve kısadır, ancak hiçbiri çocuğun eksiksiz bir resmini sunmamaktadır. Birçok ebeveyn, dokuz mizaç özellikleriyle çocuğunu düşünmeyi daha yararlı bulabilir.

Kolay çocuk etrafındaki dünyaya kolaylıkla cevap verir. Ruh hali pozitiftir ve hafiften orta şiddettedir. Yeni okullara ve insanlara kolayca adapte olur. Sinir bozucu bir durumla karşı karşıya kalırken, genellikle kaygı endişesi ile bunu yapar. Çocukların yaklaşık yüzde 40’ı bu kategoriye girmektedir.

Zor ya da zorlayıcı çocuk dünyaya olumsuz ve yoğun tepki verme eğilimi gösterir. Küçük bir çocukken, öfkelenme eğilimli olabilir veya memnun etmek zordur. Bazen patlayıcı, inatçı ve şiddetli olabilirler ve yeni durumlara kötü bir şekilde adapte olabilirler. Zorlayıcı mizaca sahip bazı çocuklar okulda uyum sağlamakta zorluk çekebilir ve öğretmenleri sınıfta veya oyun alanından şikayet edebilir. Çocukların zor mizaçları olduğunda, genellikle davranışsal sorunları daha fazla olur ve anne ve aileye daha fazla baskı yapar.

Zor bir mizaç ile diğer problemleri ayırt etmek önemlidir. Örneğin, tekrarlayan veya kronik hastalıklar ya da duygusal ve fiziksel stresler, aslında tüm mizaç ile ilgili bir sorun oluşturmayan davranışsal zorluklara neden olabilir

 

Kaynak:Okul Çağı Çocuğunuzun Bakımı: 5 ila 12 Yaş arası (Telif Hakkı © 2004 Amerikan Çocuk Akademisi) cocukgelisimi.net tarafından düzeltilerek çevrilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ