Reklam
Reklam

Çocuklarda Geç Konuşma

Çocuklarda Geç Konuşma

Gecikmiş konuşma bir çocuğun yaşıtlarıyla benzer konuşma becerilerini sağlayamaması olarak tanımlanabilir. Bir çocuk yaşıyla uyumlu beklenen konuşmayı sağlayamıyorsa bu bir “konuşma bozukluğu” olabilir, veya “gelişimsel dil gecikmesi” olabilir. Herhangi bir organa bağlı olarak konuşmada bozukluk olmasına “organik konuşma bozukluğu”, herhangi bir organda bozukluk olmadan ortaya çıkan duruma “işlevsel konuşma bozukluğu” denir.

Gecikmiş Konuşmadan Şüphelenilecek Durumlar

Her bebek 3-6 aylık oluncaya kadar anlamsız sesler çıkarabilir ve bu o çocukta işitme kaybı olmadığını göstermez. Sağlıklı doğan her bebekte mutlaka işitme taraması yapılmalıdır.
6-12 aylık bebek “ba ba ba”, “ma ma ma” gibi anlamlı sesler çıkarmaya başlamalıdır.
12 aylık bebek “evet”, “hayır” gibi komutları anlamalı, ismiyle çağırıldığında bakmalıdır.
12-16 ay arasında “dede”, “baba” gibi anlamlı 1-2 kelimesi olmalıdır.
24. ay tamamlandığında 5-10 kelimeli bir kelime dağarcığı gelişmiş olmalıdır.
24-36 ay arasında “bu ne?”, “top nerede?”, “ben kimim?” gibi soruları anlıyor ve anlamlı cevap veriyor olmalıdır.
24-36 ay arasında 2 veya 3 kelimeli cümleler kurabiliyor olmalıdır.
36. aydan sonra kullandığı kelimeler yabancılar tarafından anlaşılıyor olmalıdır.
4-5 yaşında basit bir olayı anlatabiliyor olmalıdır.
7 yaşında karmaşık bir olayı anlatabiliyor olmalıdır.

Gecikmiş Konuşmanın Nedeni Araştırılmalıdır

Çocuğun işitmesine ve konuşmasına engel oluşturan patolojiler araştırılmalıdır. Psikolojik bir engel varlığı sorgulanmalıdır. Daha sonra yaşıyla uyumlu gelişim testi, zeka testi değerlendirmeleri yapılmalıdır. Ayrıca kas ve sinir sistemini etkileyebilecek rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Tüm bunlar normalse konuşmada gecikmeye neden olabilecek çevresel faktörler irdelenmelidir.

Gecikmiş Konuşmaya Neden Olan Durumlar

 • Ailesel dil gecikmesi
 • Gelişimsel dil gecikmesi
 • Prematüre doğum veya büyüme gelişme geriliği
 • İki dil konuşulması, sağ el- sol el kullanılması gibi çatışma yaratan durumlar
 • İşitme kayıpları, işitmenin algılanması bozuklukları.
 • Dil bağı, yarık damak-dudak gibi ağız içi problemleri
 • Otizm, zekâ geriliği yapan hastalıklar
 • Psikososyal uyaran eksikliği
 • Çocuğunuzla iletişime çok zaman harcayın, yeni doğan döneminde bile konuşun, şarkı söyleyin, seslerini ve vücut hareketlerini taklit etmesi için cesaretlendirin.         

Uzmanlar Ne Öneriyor ?

Eğer siz ve doktorunuz çocuğunuzun bir problemi olduğunu düşünüyorsanız, bir  konuşma-dil uzmanı tarafından muayene edilmesi çok önemlidir.  Uzmanının değerlendirmesi sonucunda tabi ki hiçbir sorun da çıkmayabilir, ancak böyle bir muayene sizin korkularınızı gidermeye yardımcı olur.Kendiniz bir uzman arayabileceğiniz gibi sizi düzenli kontrol eden doktorunuza da bu anlamda danışabilirsiniz.Uzman, çocuğun konuşma ve lisan becerilerini değerlendirirken, bütün gelişimini baz alacaktır. Çocuğunuzu gözlemlemenin yanı sıra, standart testler ve ölçümlerle, konuşma ve lisan gelişiminin kilometre taşlarını arayacaktır.

Konuşma Uzmanının Konuşma Geriliği Olan Çocukta Dikkat Ettiği Diğer Konular

 • Çocuğunuzun neyi idrak ettiğini what your child understands (algısal lisan)
 • Çocuğunuzun neleri söyleyebildiğini what your child can say (ifadesel lisan)
 • Çocuğunuzun işaret etmek, kafa sallamak, beden dili gibi başka yollarla iletişime geçme dürtüsü,
 • Ses gelişimi ve konuşmanın anlaşılırlığı
 • Çocuğunuzun ağız gelişim durumunu (Yemek ve yutmak da olduğu gibi, çocuğun ağzını, dilini ve damağını nasıl kullandığı)
 • Uzmanı çocuğunuzun konuşma terapisine tabi tutulmasına gerektiğine karar verirse, ebeveyn olarak sürece katılımınız çok önemli olacaktır. Terapi seanslarının nasıl geçtiğini gözlemleyebilir, sürece nasıl katılabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Konuşma terapisti evde çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğinizi gösterecektir.
 • Konuşma terapistiyle yapılan bir değerlendirme, sizin çocuğunuzun gelişimi ile beklentilerinizin ne kadar yüksek olduğunu gösterecektir.
 • Gelişimsel çerçeveyi belirleyen eğitim materyalleri çocuğunuza daha gerçekçi bir şekilde bakmanızı sağlayacaktır.

Çocuklarda Konuşma Geriliğinde Erken Tanı

Konuşma, lisan, işitme ve gelişimsel problemler mevcutsa, erken tanı, çocuğa ihtiyacı olan yardımı sağlayacaktır ve çocuğunuzun neden konuşamadığını daha iyi anlamanız, onun konuşma gelişimini cesaretlendirecek yollar bulmanızda yardımcı olacaktır.

Evde uygulayabileceğiniz birkaç ipucu:

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, erken tanımak ve erken tedavi, konuşma ve dil becerisiyle ilgili problemlerin çözümlemesinde yapılacak en doğru hamledir. Doğru terapi ve zamanla, çocuğunuz sizinle ve dünyanın geri kalanıyla çok daha iyi iletişime geçecektir.

 • Çocuğunuza okuyun, 6 aylıktan itibaren. Bütün kitabı bitirmenize gerek yok ancak yaşa uygun yumuşak ya da siz okurken çocuğunuzun görselleri takip edebildiği büyük resimli kitapları tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun vücut diliyle taklit edebileceği ögeler barındıran hikayelerle veya dokunabilecekleri şekilde tasarlanmış dokulu kitaplarla başlamanızı öneririz. Daha sonra, çocuğunuzun tanıyabildiği resimleri işaret edip, isimlerini söylemesine müsaade edin. Ardından ritmik duygu sağlayan ninnilere geçin. Sürece, çocukların hikayede ne olacağını tahmin edebileceği kitaplarla devam edin. Çocuğunuz bir süre sonra sevdiği hikayeleri ezberlemeye bile başlayabilir.
 • Günlük durumları çocuğun konuşmasını ve dil gelişimini pekiştirmek için kullanın. Diğer bir ifade ile, gün içinde yaşananları ona anlatın. Örnek vermek gerekirse, marketteki gıdaların isimlerini söyleyin, yemek yaparken veya evi temizlerken ona ne yaptığınızı anlatın, evin içindeki nesneleri gösterin, yolda giderken gördüklerini paylaşın, duyduğunuz sesleri dinletin. Çocuğunuza sorular sorun ve çocuğunuzun tepkisine karşılık verin. Her şeyi basit tutun ve asla “bebek konuşması” ile cevap vermeyin.
 • Çocuğunuzla iletişime çok zaman harcayın, yeni doğan döneminde bile konuşun, şarkı söyleyin, seslerini ve vücut hareketlerini taklit etmesi için cesaretlendirin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ