Reklam
Reklam

Çocuklarda ve bebeklerde yapılan aşılar ve özellikleri…!

Çocuklarda ve bebeklerde yapılan aşılar ve özellikleri…!

Verilen her aşı kişiyi belli başlı hastalıklardan korumaya yönelik yapılır. Peki, çocuklarda ve bebeklerde hangi aşı, hangi hastalığı korumaya yönelik yapılır diye merak ediyorsanız işte cevabı…

Hepatit B aşısı:

Hepatit B virüsünün oluşması sonucunda karaciğerde iltihaplanma meydana gelir. Bu iltihaplanma sonucunda halk arasında adını duyduğumuz sarılık hastalığı kendini gösterir. Hepatit B aşısının temel amacı vücudu hepatit B virüsüne karşı korumak ve gelişecek herhangi bir hastalığın önünü kesmek için yapılır.

Doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilir, aşı uygulaması vücut ağırlığı 2000 g veya bebek 1 aylık olunca yapılır.

Hepatit A aşısı:

Hepatit A virüsünün neden olduğu sarılık hastalığına karşı uygulanan bir aşıdır.

Verem aşısı(BCG):

Tüberküloz ve verem mikrobuna karşı bağışıklık sağlayan aşıdır. Genellikle doğumdan sonraki 2. Ayda uygulanır.

Boğmaca, difteri ve tetanoz aşısı:

Difteri, boğmaca ve tetanoz enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sağlar. Bebeği yeni doğan tetanozu’ndan korumak için ise, gebelik döneminde iki doz (ilki 24-28.haftalarda, ikinci doz doğumdan en az 2 hafta önce) tetanoz aşısının yapılması gerekir.

Çocuk felci aşısı(polio): polio hastalığına karşı bağışıklık kazanmak için yapılır.  2,4,6.aylar ile 18.ayda beşli karma aşı içerisinde kas içine uygulanır.

KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak) aşısı:

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sağlar. Üçlü bir aşıdır. 1 yaşında ve ilköğretim 1.sınıfta olmak üzere toplam 2 kez uygulanır. Bu üç hastalıktan herhangi birinin geçirilmiş olması, üçlü kombine aşının uygulanmasına engel değildir.

Suçiçeği aşısı:

Suçiçeği içi sıvı dolu döküntüler ile kendini gösterir. Genellikle solunum ve temas yolu ile bulaşır. Suçiçeği çocukluk döneminde en sık rastlanan bulaşıcı hastalıktır.

Çok fazla tehlikeli olmadığı zannedilen bu hastalık bazen beyin iltihabına ve zatürre gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.
Su çiçeği aşısının ilk dozunun 12-15. aylar arası, 2. dozunun da 4 ve 6 yaşlar arasında yapılması önerilmektedir.

Grip aşısı:

Bu aşı sağlık bakanlığının rutin programında olmayan bir aşıdır. Grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere kesinlikle yapılmaz.  6 aylıktan 3 yaşına kadar olanlara grip aşısı yarım doz (0.25 ml) olarak uygulanır. Yapılması önerilen zamanlar eylül, ekim ve kasım aylarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ