Reklam
Reklam

Çocukları elektronik ekranların olumsuz etkilerinden koruyun

Çocukları elektronik ekranların olumsuz etkilerinden koruyun

Çocukları elektronik ekranların olumsuz etkilerinden koruyun

Çocuğunuz yanan gözlerden yakınırsa, harcadıkları zamanı  incelemelisiniz. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. Ekran zamanını sınırlayın Çocuklarınızın TV izlemek için harcadığı süreyi sınırlayın . Göz yorgunluğunu azaltmak için bunu belirli sürelerle sınırlandırarak iki veya üç seansa uzatın.

2. Çocukları açık havada oynamaya teşvik edin Araç gereçler vücut ve zihin için kötü oturmuş alışkanlıkları teşvik eder. Çocukları hareket ettirmek ve diğer çocuklarla etkileşim kurmalarını gerektiren etkinlikler için açık havada biraz vakit geçirmek için teşvik edin .  Diğer çocuklar ile dışarıda oynamak, bir animasyon filmini defalarca izlemekten daha eğlenceli. Açık havada vakit geçirmek aynı zamanda uzun mesafeli görüşleri de uygular ve miyopi olasılığını azaltır.

3. Oyun ,video vb. bebek bakıcısı olarak kullanmayın Çocuklarınızı araç gereç veya TV ile meşgul etmek, istediğiniz her şeyi huzur içinde yapmanıza izin verebilir, ancak bu kötü bir fikirdir. Bunun yerine, onları yaratıcı oyuncaklar , boyama kitabı veya hikaye kitabı gibi daha sağlıklı alternatiflerle buluşturmaya devam edin.

4. Çocuğunuzun yeterli uykuya dalmasını sağlayınÇocuklar günde yaklaşık 10 saat uyumalıdır. Uyku, gözlerin gerginlikten kurtulmasına izin verir.

5. Onlara düzenli molalar vermelerini ve sıklıkla göz kırpmalarını isteyin. Kuru gözleri önlemek için, gözlerinizde incinmeye başladığında çocuğunuzdan 2-3 kez yanıp sönmesini isteyin. Göz darbesi, ekran dışındaki bir şeye bakmak için küçük molalar alarak azaltılabilir.  20-20-20 kuralını uygulayın. Her 20 dakikada bir ara verin ve 20 saniye uzakta yaklaşık 20 metre uzağa odaklanın.

6. Çocukların ekrandan doğru mesafeyi korurken emin olun Bir bilgisayar veya başka bir kişisel cihaz kullanırken, göz ekrandan en az 20 inç uzakta olmalıdır. TV izlerken çocukların çok yakın oturmasına izin vermeyin. Çocuğunuz ekranın yakınına oturmayı tercih ederse, gözlerini göz muayenesine tabi tutarak miyopiyi ekarte ettirin.

7. bilgisayar oyunlarını ya da videoları karanlıkta ya da güneş ışığında kullanmalarına izin vermeyin. Çocuklar, bir etkinliğe kapıldıklarında ışık koşullarına dikkat etmeyebilir. Gadget’ları karanlık bir odada veya parlak güneş ışığında kullanmaktan vazgeçin. Ekran parlaklığı çevreden üç kat daha koyu veya parlak olmamalıdır. Cihaz otomatik parlaklık moduna sahipse, etkinleştirin. Bu, ekran parlaklığını ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlar.

Dijital ekranlar göz yorgunluğuna ve görme zorluğu ve baş ağrısı gibi diğer ilgili belirtilere neden olur. Çocuklar yetişkinlerden daha savunmasızdır ve araçlarla çok fazla zaman harcamak vizyonlarını etkileyebilir. Çocukları gereçlerden uzak tutmak zordur ancak olumsuz etkileri en aza indirgemek için gerekli adımları atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ