Reklam
Reklam

Çocukların Rahatlığını Negatif Olarak Etkileyen 5 Gıda…!

Çocukların Rahatlığını Negatif Olarak Etkileyen 5 Gıda…!

Gıdalar çocuğun davranışını ve ruh halini etkilerler. Örneğin tatlıların çocuklarda bir hareketlilik yapabileceğini biliyoruz. Ancak ruh halini değiştiren gıda şekerle sınırlı değildir – aperatiflerde ve küçük öğünlerde de çocukların davranış ve ruh halini etkileyecek gıdalar vardır.

 Aşağıdaki 5 gıda, çocuklarda ruh hali ve davranış değişikliklerine en çok katkıda bulunan şeylerdir.

  1. Süt – Çocuğunuz sütte bulunan proteinlere alerjik veya alerjik olmayan laktoz ise, ruh hali ve davranışında değişiklikler görebilirsiniz. Çoğu çocuk sinirli, huysuz ya da agresif olur. Süt alerjisi olan veya buna karşı tolaransı düşük olan çocuklar da süt bazı akut davranışsal sorunlara yol açabilir..
  2. Yapay Boyalar – Pek çok ülke, bu kimyasalların çocuklara verdiği zararlı etkiler nedeniyle suni boyayı yasaklamıştır. DEHB’ye bağlı, kaygı, hiperaktivite ve çocuklarda baş ağrısı, yapay renklendirme de önemli davranış değişikliklerine neden olabilir. Yapay renklendirme pek çok şekerli gıdada bulunur. Yapay renklendirme ile gıdayı tükettikten sonra çocuğunuzun ruh hali değişimlerinden endişeleniyorsanız tüketmesine izin vermeyiniz..
  3. Şeker – Şeker, bir çocuğun hiperaktif olmasına neden olabilir; bu genellikle şekerin suçlu olduğunun göstergesidir. Şeker ortalama bir çocuğun yediği her şeydedir. Şekerin uzun süreli sağlık hasarına neden olduğu gösterilmiş ve işlenmiş gıdalarda yüksek bir diyet depresyon, bilişsel gecikme ve uyku sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.
  4. Koruyucular – Çocuklarda davranış bozukluklarına neden olabilecek birkaç koruyucu madde vardır. Bunlar arasında nitratlar, nitritler ve sodyum benzoat bulunmaktadır. Monosodyum glutamat (MSG) aynı zamanda baş ağrısı ve hiperaktivite gibi ruh hali ve davranış değişikliklerine neden olan bir lezzet artırıcıdır. Sodyum benzoat, çocuklara yönelik olarak satılan meyve suyu ürünlerinde yaygın olarak bulunur.
  5. Gıda Allerjenleri – Yaygın gıda alerjenleridir süt, fındık, yumurta, soya ve mısır. Bir çocuk, belirli bir gıdaya karşı bir hoşgörüsüzlük veya bir alerji olduğunda, önemli sağlık ve davranış sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte, bir alerji uzmanı doktorun yardımı olmadan hangi alerjenin çocuğunuzu hasta haline getirdiğini saptamak zor olabilir. Örneğin, bir gıda intoleransı sıklıkla gözden kaçırılır ve bir çocuğa bunun yerine DEHB tanısı konur.

Çocuğunuzda davranış değişiklikleri veya ruh hali değişiklikleri fark ederseniz, bir gıda günlüğü tutmayı düşünün, ne yediklerini ve ne zaman davranış sergilediklerini izleyin. Davranışın değişip değişmediğini görmek için şüpheli gıdaları ortadan kaldırmayı deneyin. Bazı gıdalar çocuklar üzerinde etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ