Reklam
Reklam

Daha Akıllı Bebeğin Sırrı…!

Daha Akıllı Bebeğin Sırrı…!

Anne baba olarak, hepimiz mutlu, sağlıklı bebekler istiyoruz. Sadece bu değil, onların akıllı olmasını da istiyoruz. Bugün ebeveynliğe giren herkes için bu arzu, oyuncak mağazasında bir geziye dönüşüyor ve bebek bütçesine önemli bir yük olarak görünüyor. Bebeğinizi daha akıllı hale getirmenin asıl amacını gerçekleştirmek için çok para harcamanıza gerek yok.

Bu durumda daha akıllı bir bebeğin sırrı nedir? Yanıtın, her şeyden önce, siz (ve bebeğinizin diğer bakıcılarının) önümüzdeki günler, haftalar ve aylar boyunca bebeğinizle paylaşacağı sevecen etkileşimler olduğunu bilmenizi isteriz.

Kendi bebeğinizin günlük öğrenim faaliyetlerine yaklaşırken, Mozart’ın bebekliğinin hiç CD, DVD veya iPod çalma listesine sahip olmadığını hatırlayarak başlamanızı öneririz!  Karşılaşmayı umduğumuz en önemli mesaj belki de bebeğinizle ne yapacağınızı düşünürken kendinize aşırı baskı uygulamaya ihtiyaç duymadığınızdır.

 Konuş. Bazı yeni ebeveynler, konuşamayan bebeklerle konuşurken biraz komik olmakla birlikte, bu kendinizle konuşmakla aynı şey değildir. Bebeğinizi değiştirirken bebeğinizle konuşmaya zaman ayırdığınızda, ona günün planlarını söyleyin ya da aklından geçen her şey hakkında yorum yapın. Nüanslar bir süre onun üzerinde kaybolmuş olabilir, ama kesinlikle dinleyecek ve öğrenecektir.

Yürüyüşe çık. Sadece yürüyüşe çıkmakla kalmayıp sizinle hem temiz hava hem de biraz egzersiz yapsın, aynı zamanda konuşmak ve bebeğinizi tanımlamak için daha ilginç şeyler sunar. Çünkü size bir konuşma yapmak için daha elverişli olan yakın temas sunar.

 

Bir şarkı söyle. Şarkı söylemek için yeterince iyi değilseniz endişelenmeyin! bebeğiniz anında en büyük hayranınız olacak,şarkı söylemenizin onun gelişimine katkısı olacaktır.

 

Taklit etmek. Dilinizi yapıştırarak başlayın; doğan bebeğinizin sizi kopyaladığını görmek sizi şaşırtabilir. Bebeğiniz tarafından yapılan abartılı yüz ifadeleri ve yinelenen sesler üretmeye devam edin ve kısa süre sonra sizi de taklit edeceğini göreceksiniz!

 

Dokunmak. Masaj, bebeğinizle iletişim halinde kalmak için harika bir yoldur.  Ancak rahatlamanın ötesinde dokunma, bebeklerin dünyayı nasıl deneyimlediğinin önemli bir parçasıdır ve masaj gerçek bir bağlanma deneyimi olabilir – birlikte giderken veya bebek masajı sanatıyla ilgili bir kitap satın alabilirsiniz

 

Kitap okumak. Bebeğinizle birlikte okuduğunuz tüm deneyim, yakın temastan, sesinizin duyulmasına, resimlerin ve sayfaların izlenmesine kadar eğlenceli ve öğrenmeyi teşvik etmek için özel olarak tasarlanmış kitaplar mevcut. Ancak, bebeğinizin ilk aylarında, resimler hakkında endişe etmeyin, çünkü paylaştığınız zaman ve bebeğinizin en çok ilgileneceği ses olacaktır. Aslında, bu fırsatı, en ilginç bulduğunuz her şeyi sesli okumayı öneririz.

Kaynak: Yenidoğanınızla İkinci Evrenin Ana Sayfasına Gitme (Telif Hakkı © 2010 American Academy of Pediatrics) cocukgelisimi.net tarafından düzenleme yapılarak çevrilmiştir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ