Reklam
Reklam

dikkat sorunları ve dikkat geliştirme

dikkat sorunları ve dikkat geliştirme

Aşağıdaki durumlar size tanıdık geliyor mu?

• Derslere odaklanamama, anlatılanlara sağır kalma,
• Anlatılanları dinlerken bir anda başka başka hayallere dalma,
• Bir işle meşgulken dış uyarıcılardan (önemsiz bir ses veya hareket) kolay etkilenme, ilgiyi o yöne kaydırma,
• İlginin başka bir yöne kayması ile asıl konuyu kaçırma,
• Eşyaları koyduğunuz yeri unutma veya eşyalarınızı sağda solda unutarak kaybetme,
• Detayları gözden kaçırıp basit hatalar yapma,
• Konuşurken konuyu toparlayamama, konuyu dallandırıp uzamasına sebep olma,
• Ödev ve benzeri konsantrasyon gerektiren etkinliklerden uzaklaşma isteği Dikkat çalışmaları yaparak dikkat toplama sorunlarını aşabilirsiniz! Peki nedir bu dikkat çalışmaları?

DİKKAT ÇALIŞMALARI
Zihinsel gelişim tıpkı kas gelişimi gibi zorlama ile gerçekleşmektedir. Düşünmek, beyni zorlamak anlamına gelir. Çözüm üretmeye çalışmak veya anlamaya çalışmak da beyni zorlamak anlamına gelir. Dolayısıyla günlük yaşantımızda sık sık beynimizi zorlamış oluruz. Sanırım tahmin etmeye başladınız. Evet! dikkat dağınıklığı, dikkat eksikliği ve dikkat toplama güçlüğü gibi hastalıkları da dikkate dayalı zihinsel egzersizler ile aşabiliriz. Yani, beynimize dikkat gerektiren egzersizler yaptırabiliriz.

Dikkat gerektiren bir matematik problemini çözmek ya da sürükleyici aksiyon filmini pür dikkat izlemek birer dikkat çalışması olarak kabul edilebilir. Buradaki hassas nokta şu: Matematik problemi ilginizi çekmediği için dikkatiniz kolaylıkla dağılabilirken macera filmi daha cazip bir dikkat egzersizi olabilir. Bu yüzden dikkat toplama problemi yaşayan çocukların sevebileceği oyun veya oyuncaklar ile dikkat çalışmaları yapmaları sağlanabilir. (Örnek:Tangram, yapboz, lego vb.) Aynı şekilde yetişkinler de sıkılmadan ilgilenebilecekleri oyunlar ile dikkat çalışmaları yapabilir.

Oyun ile öğrenme konusunda ısrarcı olan uzmanların tam olarak yapmak istediği de bu: “ilgiyi koruyabilmek”.
Buradan çıkarmamız gereken sonuç şu: Çocuklar için dikkat artırma ve diğer zihinsel gelişim süreçlerinde en güçlü araç oyundur. Tabi ki dikkat artırma teknikleri oyunlarla sınırlı değil: Dikkat toplayıcı ilaç olarak Ritalin, Concerta gibi reçeteli satılan ilaçlar da kullanılmaktadır ancak bu tip ilaçlar muhakkak doktor kontrolünde alınmalıdır. Uzman önerisi olmadan hiçbir alışveriş ortamından dikkat toplayıcı ilaç satın almayınız.

DİKKAT TOPLAMA NEDİR?
Uyarıcı dış faktörlerden etkilenmeden asıl iş olarak ilgilenmemiz gereken konuya odaklanma; ilgili konu üzerinde uzun süre dikkatimizi koruyarak zihnimizi zorlayabilme becerisine dikkat toplama denir.
Dikkat toplama sorunları iki farklı şekilde gözlemlenmiştir.
1. Aşırı hareketlilik ve sürekli yeni aksiyon alma durumunda görülen dikkat toplama problemi
2. İlgisiz, isteksiz ve sessiz olup sürekli hayaller kurarak hiçbir konuya odaklanamama şeklinde görülen dikkat toplama problemi.

Dikkat bozukluğu olan çocuklar okul derslerinde ve sosyal ilişkilerinde başarısız olabilirler. Olumsuz geri bildirimler ise daha ciddi problemlere neden olabilir. Dikkat geliştirme çalışmaları, çocuğa problemlerini hatırlatma şeklinde olmamalıdır. Bu yüzden ebeveyn ve eğitimcilere düşen görevleri de listelemekte fayda var.

Dikkat Artırma Teknikleri Uygularken Dikkat!
Dikkat eksikliği genellikle okula başladıktan sonra hissedilir problemlere dönüşse de bazen ebeveynler okul öncesi dönemde çocuğunun dikkat ile ilgili problemleri olabileceğinden şüphelenip uzman yardımı alabiliyor. Sonrasında ise okul öncesi dikkat çalışmaları ile çocuklara beyin egzersizleri yaptırılıyor. Okul öncesi dikkat çalışmalarını okul dönemi dikkat geliştirici etkinlikler takip ediyor. Aslında bu egzersizleri sadece hastalığa karşı değil; normal durumlarda da uygulamak gerekir çünkü dikkat egzersizleri zihnin dikkat ile ilgili fonksiyonlarını geliştirmektedir.
Dikkat toplama yöntemleri arasında ilgi ve istek faktörlerinin öneminden bahsettik. Bir işe uzun süreli dikkat verebilmek için ilgiyi korumak gerekir. Bir işe uzun süre dikkat verildiğinde beyin zorlanmış ve geliştirici egzersizler yapmış olur.

İlginin Korunmasını Sağlamak

• Dikkat toplama problemi yaşayan çocuklar dış seslerden kolaylıkla etkilenebildiği için onlara sessiz çalışma ortamları sunmaya çalışın. (En azından ev ödevlerini birer dikkat egzersizine dönüştürebilmeleri için)

• Başarma duygusu motive edicidir. Oynadığınız oyunlarda, çözdüğünüz problemlerde veya uygulamaya çalıştığınız çeşitli dikkat geliştirme çalışmalarında zorlanma hissederseniz önceki başarılarını hatırlatın. Bununla birlikte sonuca ulaşmanın kazanımlarından bahsederek moral verin.

• Dikkat geliştirme etkinliklerinin yapıldığı oda veya ortam dikkat dağıtıcı nesnelerden arındırılmalıdır. Örnek: Dikkat geliştirme etkinlikleri yapılan masada konuyla alakasız oyuncakların olması veya dikkat geliştirme etkinliklerinin dağınık bir alanda yapılıyor olması. Bu durum ilk amacımız olan ilginin korunmasını engelleyecektir.
Dikkat toplama teknikleri kişinin yaşına göre değişiklik gösterse de asıl olan ilginin korunması ile uygulanan dikkat toplama tekniklerinin her yaşta başarılı olacağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ