Reklam
Reklam

Doğum Korkusuna Karşı Neler Yapabilirsiniz? Doğum Korkunuzu Yenin…!

Doğum Korkusuna Karşı Neler Yapabilirsiniz? Doğum Korkunuzu Yenin…!

Doğum korkuları

Doğum doğal, normal, yaşamı değiştiren bir olaydır ve siz  ve/veya bebeğiniz için güvenli bir sonuç elde etmek için bazen müdahale gerekebilir.

Niçin böyle hissettiğini doğurmaktan korkan bir kadına soracak olsaydınız, size muhtemelen işlerin yanlış gittiğini, doğum sırasında baş edemeyeceğini ve stresli bir olay olacağını düşünmesinin endişelerini anlatır. Bunun, gebe kadınlar arasında çok yaygın bir his olduğunu bilmelisiniz.

BU KORKULAR NELERDİR VE NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bu korkular çeşitlendirilebilir ancaken yaygın olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz

1.Acı –Hamile kadınlar, öğrenilen ağrı algısını düzeltebilirlerse bu onlar için yararlı olur. Doğum anındaki acıdan kaynaklanan herhangi bir hasar yoktur, sadece doğacak bir bebeğin gerilmesi ve kasların açılması ile ilgilidir. Doğumu bir hastalık olarak düşünmeyin bu bir sağlık durumudur ve doğum normal bir fiziksel süreçtir. Onlara ihtiyaç duyan kadınlar için ağrı kesici yöntemler daima mevcuttur. Doğum sırasında etrafınızdaki kişileri seçin, Sakin ve rahat bir ortamda olumlu, sevgi dolu insanlar acı ile  baş etmeniz de  çok büyük fark yaratırlar.

2.Bir Şey Yanlış Giderse Düşüncesi – Okuma ve araştırma yoluyla iyi bilgilenmek, beklenmedik olaylarla baş etmenize yardımcı olur. Doktorunuza ve hastanenize  güvenmek hayati önem taşır; ihtiyaçlarınızı, duygularınızı ve isterklerinizi  bilinir hale getirmek çok önemlidir.

3. Zamanında hastaneye Ulaşamama Korkusu -İlk bebeğine hamile olanlarda bu korku baskın olabilir. Sizin açıklamayacağı veya istemediği nedenlerle hastaneye gitmeyi istemeyeceğiniz sürece neredeyse asla gerçekleşmez. Yapılan bir araştırmada  zamanında doğum yapmanızın yaklaşık% 99,6 olasılığı var.

4.Erken Doğum Düşüncesi –Doğum tarihiniz yaklaştıkça uterusun arada bir kasıldığını, büyüdüğünü, gerildiğini ve doğum için “alıştırma” yaptığını fark etmiş ya da duymuş olabilirsiniz. Bu alıştırma kasılmaları Braxton-Hicks kasılmaları olarak adlandırılır ve son derece normaldir. Erken doğum kasılmaları gebeliğin 20. ila 37. haftası arasında herhangi bir zaman olabilir. Durmaz ve zamanla daha sık, düzenli ve rahatsız edici olabilirler. derhal doktorunuzu arayın. Kontrol için gelmeniz istenebilir ya da kasılmalarınızın zamanını bilmek isteyebilirler. Kasılmaları (uterusta sıkılaşma ve gevşeme) parmak uçlarınızı hafifçe karnınıza koyarak hissedebilirsiniz. En başta erken doğumu önlemeye yardımcı olabilecek önlemleri doktorunuz alabilir.

5.Bebeğin Boynundaki Kordon –Bilindiği gibi kordon (umblikal kord) bebek ile plasenta (bebeğin eşi) arasında uzanır ve anne kanındaki besinleri, oksijeni plasentadan bebeğe taşır. Bebek kanındaki maddeleri de plasentaya taşır.Doğumların neredeyse üçte birinde olacak kadar sık görülen bir durum olduğu halde kordon dolanması ile doğan birçok bebekte problem saptanmamaktadır.  Anne karnında boynuna kordon dolanan bebeklerin doğum anına kadar anne karnında iken ne gibi tehlikeler ile karşılaşılabileceği ve kordon dolanmasının ne gibi risk faktörü olabileceği henüz kati bir şekilde belirlenmiş değildir. Ancak fazla tehlikeli ve riskli olmadığı da aşikâr bellidir. Zira aksi düşünüldüğünde ciddi bebek kayıpları söz konusu olması gerekirdi. Yine de doktor tarafından sıkı takip altına alınması gereken riskli gebelik gurubuna dâhil edilmelidir. Korkacak ve gerilecek her hangi bir durum söz konusu değildir. Fakat, aktif bir şekilde anne adayı yönlendirilmeli ve bilgilendirilmelidir.

 

Belki de hamilelik, doğum ve emzirme normal ve günlük bir olay olarak görüldüğümüzde, bir zamanlar yaşadığımız toplumsal şekillerden uzak durduğumuzda, gebelik ve doğum için destek, eğitim ve maruz kalma eksikliğinin bir yansımasıdır. Kendimize mümkün olan en iyi doğumda en iyi şansı vermek için doğru kaynakları, destek ve bilgileri bulmamız önemlidir.

Peki korkularınızı aşmak için ne yapmalısınız ?

1. Endişenizin kaynağını izleyin: Bazı deneyimler  korkuyu tetikleyebilir.  geçmiş bir düşük, zor doğum veya ölü doğum vb.  travmatik yaşantılar gibi.  Endişe , depresyon ve düşük benlik saygısı öyküsü olan kadınlar da risk altındadır. Neden korktuğunuzu anlamak bu duyguları hafifletmeye yönelik ilk adımdır; bir günlük tutmak yardımcı olabilir.

2. Son güne kadar beklemeyin:  Hamileliğinizin başlangıcında korkularınızı tanımlamaya ve bunlarla baş etmeye başladıysanız endişelerinizin derinleşmemesi açısından iyidir  Kaygı, hamileliğin ilerlemesiyle birlikte artma eğilimi gösterir ve bir kadının doğum tarihi yaklaştıkça en yoğun hale gelir, bu nedenle kaynak ve çözümler için erkenden bir şeyler yapmaya çalışın.

3. Gevşeme becerileri öğrenin. Meditasyon yapmak ve beklerken solunum egzersizleri yapmak hamilelik ve doğum sırasında sakinleşmenize yardımcı olabilir. Mükemmel “huzurlu mekanı” tanımlayan müzikler etkili bir seçenektir.

4. Korkularınızı paylaşın Doktorunuza veya ebenize korktuğunuzu söylemekte tereddüt etmeyin; sadece bu konuda konuşmak yardımcı olabilir ve kaygılarınızı nasıl azaltacağınız konusunda fikir sahibi olabilir. Bazen gerçekleri öğrenmek – bazı  komplikasyonların gerçekte ne sıklıkta meydana geldiğini öğrenmek-  zihninizi rahatlatabilir.

6. Korkularınızı kağıda dökün Ağrı kesici ilaçlar, doğum yerleri ve fetüs izleme gibi seçenekler ile korkularınızın dürüst bir açıklamasıyla ilgili arzularınızı içeren tek sayfalık bir doğum planı oluşturun . Bir doğum öncesi hastaneye kabul edildiğinizde hemşirelere vermeye hazır bir kopyası olsun. Doktor ve diğer sağlık personelinin kaygılarınızın farkında olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır.

8. Negatif hikayeleri kapatın Doğum hakkında korkunuzu tetikleyecek şeyleri izlemeyin, Bazı uzmanlar doğumla ilgili sansasyonel tasvirlerin ortaya çıkışından bu yana doğum korkusunun yaygınlaştığına inanıyor.

9. Ağrı kesici hakkında bilgi edinin Çoğu kadın, bir dereceye kadar doğum ağrısından korkuyor, ancak güvenli ve etkili rahatlama araçlarının mevcut olduğunu bilmek kaygılarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir doğum kursuna katılın ve diğer ağrı giderme yöntemleri hakkında konuşun.

10. Doğum seçeneklerinizi keşfedin Bazı kadınlar tipik hastane doğum deneyiminden korkarlar.  Deneyim ve çevre üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasına izin veren bir doğumhanede bulunma gibi alternatifler seçmek, genellikle bu tür korkuları ortadan kaldırabilir.

cocukgelişimi.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ