Reklam
Reklam

Öğretmenler Tarafından Önerilen 5 Sağlıklı Ödev Alışkanlığı

Öğretmenler Tarafından Önerilen 5 Sağlıklı Ödev Alışkanlığı

Sağlıklı Ödev Alışkanlığı…!

 Etkili ev ödevi alışkanlıkları geliştirmeyen öğrenciler, çalışma, çalışma biçimini yanlış anlama motivasyonundan yoksundurlar ve evde ve okulda çaba harcamanın uzun vadeli faydalarını göremezler.

İyi haber, sağlıklı ev ödevi alışkanlıkları geliştirmek için asla geç değildir.  yeni bir okul yılının daha başlangıcında, yeni bir dönem veya hatta kış veya bahar tatilinden dönerken öğretmenin önerdiği bu beş adıma başlayabilir.

Önemli bitiş tarihlerini birlikte takip edin

ev ödevi düzenli bir olay haline geldiğinde, çocuğunuz sınıfın bir sonraki, daha zorlayıcı öğrenme aktivitesine geçmeden önce öğretmeninden önemli geribildirim alma fırsatı kaçırır. Örneğin çocuğunuz  tek basamaklı soruları yapamazsa, öğretmeni iki basamaklı sayıları birlikte eklemeye hazırlanmasına yardımcı olamaz. Çocuğunuzun sosyal, okul ve aile yaşantısında tarihi belli olan tüm aktiviteleri saat belirterek not etmesini sağlayın. Çocuğunuzun uzun dönemli proje ödevlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini  not etmelerini sağlayın.Çocuğunuzun ertesi gün için olan aktivitelerini gözden geçirmesini sağlayın.Yeni gelen ödevler için çocuğunuza beyin fırtınası yaptırın. Her fikrini kaybolmayacak bir yere önem sırası gözetmeksizin not etmesini sağlayın. Siz de bu beyin fırtınasına katılın.Beyin fırtınası sonucunda oluşan listeden çocuğunuzun kendisi için en uygun olanı seçmesine olanak sağlayın. Kendi seçimini kendisi yapması için onu teşvik edin. Bu onun karar verebilme becerisini pekiştirecektir.Çocuğunuz takvimde belirttiği ödevi veya aktiviteyi tamamladığında onu ödüllendirin.(aferin diyerek veya davranış puanı gibi)

Her akşam ödev için zamanı belirleyin

Farklı okulların farklı ödev beklentileri vardır. 1-3.sınıflardaki öğrenciler için ödev  çalışmasını 20 ila 25 dakika arasında sürdürüp sonra kısa aralarla tekrar çalışmasını sağlayın. 4-6. sınıflar için bu  30-45 dakikalık zaman dilimleri halinde bölünebilir. 7 ile 12. Sınıflarda bu süre 1-2 saatlik zaman dilimini kapsayacak şekilde uzatılabilir. Öğleden sonralarını ve akşamları bu çalışma saatini planlamak için bir çocuğunuzla birliktekarar verin ve çocuklarınızın ders dışı faaliyetleri için de bir zaman planı hazırlayın.

 Ödev alanı oluşturun

Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve sosyal medya dünyasında en iyi niyetli öğrenciler bile ödevlerini kolayca ihmal  edilebilirler. Çocuğunuzun çalışma alanını eğer imkan varsa  mutfak masası veya oturma odasındaki bir masa gibi ortak bir alana taşımayın, bu çocuğunuzun zamanını  etkili bir biçimde kullanmasını negatif etkileyebilir. Ödev alanının , çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu, kalem, silgi,sözlük gibi vb. çeşitli donanıma sahip olduğundan emin olun .  Çocuklarınızın ev ödevlerinde herhangi bir yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarını ve doğru yolda ilerlediklerini görmek için düzenli aralıklarla kontrol edin.

Ailede ve  gerçek hayatıyla bağlantı kursun

Öğrenciler, yaptıklarıyla kendi hayatları arasında bir bağ görebildiğinde ödev çok daha anlamlıdır. Onların keşfettiklerini gördüğünüz konuları ailenizin günlük yaşamına dahil etmek için fırsatlar arayın. Kızınız kesirleri öğreniyorsa, ona dilimleyeceği bir ekmek ya da başka birşey verin ve kesirlerde olduğu gibi dilimlemesini isteyin. Oğlunuz İngilizce fiilleri öğreniyorsa  evdeki bazı şeyleri isterken İngilizce istemesini isteyin,sizde ondan İngilizce bir şeyler isteyin. Çocuğunuz, öğrendikleri arasında ilişki kurarsa böylece çalışmalarının değerinin somut kanıtlarını görebilir.

Sağlıklı bir denge bulsun

Ödev önemlidir, ancak her şey değildir. Akademik mükemmellik arayışı içinde olarak çocuğunuzun spor, müzik, sanat gibi diğer menfaatlerinden uzaklaşmasına izin vermeyin. Çocukların ve gençlerin önemli sosyal becerilerini geliştirmeleri için arkadaşlarıyla yapılandırılmamış zamana ihtiyaçları vardır ve ödevleri ile sosyal ilişkilerini  dengeleyen öğrenciler gelecekte bağımsızlık ve kişisel yönetim becerileri konusunda kendilerini daha iyi geliştirebilir. Ödev ve mutlu, sağlıklı, iyi yetişmiş erişkinler halinde yetişmelerine izin verecek diğer şeyler arasında bir denge bularak çocuğunuza mümkün olan en iyiyi yapması için fırsat verin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ