Reklam
Reklam

Okul Öncesi Dönem ve Matematik

Okul Öncesi Dönem ve Matematik
Matematik, okul öncesi çocuklarının adını çok fazla duymadığı soyut bir kavramdır. Okul öncesi dönem matematik eğitiminde en önemli aşamalardan biri, hatta en önemlisidir. Okul öncesi dönemi içerisinde yer alan çocuklarda matematik kaygısı/korkusu gelişmemiştir.

Matematiğin oyuncu, eğlenceli güzel yüzünü tanımak için okul öncesi eğitim çocuk için en uygun ortamdır. Bu dönemdeki çocuklar meraklı, araştırıcı, hayal güçleri kuvvetli ve sorgulayıcıdırlar.

Çocukların bu yöndeki gelişimlerini desteklemek amacı ile onların araştırabilecekleri, meraklarını giderebilecekleri, çeşitli fikirler öne sürerek tahminlerde bulunabilecekleri fırsatlar verilmeli ve bu yönde eğitim-öğretim ortamları hazırlanmalıdır. Okul öncesi yıllar çocukların ilerisi matematik eğitimlerinin temelinin atıldığı en önemli zamanlar olmaktadır. Çocuklar bu dönemde günlük yaşantılarında bile birçok basit matematiksel kavram ile karşılaşmaktadırlar. Çocuk okul öncesi dönemde; miktar, ezbere ritmik sayma, toplama-çıkarma, geometrik şekiller, uzunluk, zaman ile ilgili basit matematiksel becerileri geliştirebilme imkanı bulur. Çocukların yaş, gelişim seviyeleri, ilgi ve yetenekleri, hazır bulunuşluk durumları öğrenmelerini etkileyen önemli etkenlerdendir.

Çocuğun öğrenmeye açık olduğu zamanlar tercih edilerek öğrenme sağlanmalıdır. Çocuklarda etkili öğrenmenin olması için;

  • Nesnelere çalışma sağlanmalı
  • İki boyutlu materyaller tercih edilmeli
  • Semboller ile ilgili öğrenme desteklenmeli
  • Eğitici drama etkinlikleri
  • Yaratıcı düşünme ve sanat etkinlikleri ile öğrenmeler pekiştirilmelidir.

En önemli alanlardan biri olan matematik, çocukların ilgi ve istekleri göz önüne alınarak öğrenimi sağlanmalıdır. Okul öncesi dönemde kaygıların oluşmaması için verilecek eğitim yöntemleri, tutum-davranışlar, jest-mimikler çocuklar için önemli olabilecek fiziksel ve duygusal uyaran alanlarından birkaçını oluşturmaktadır. Çocukların birey olduğu düşünülerek eğitimler çocukların gelişimlerini ve isteklerini giz önüne alarak verilmelidir.

Her çocuğun öğrenmesi desteklenmelidir.

Bilindiği gibi, okul öncesi yıllar tüm gelişim alanlarında olduğu gibi zihinsel gelişimin de en hızlı olduğu yıllardır. Bu amaçla aileler ve öğretmenler matematik gibi hayatın temelini teşkil eden bir alanda çocukların daha başarılı olabilmeleri ve gelecekte matematiğe karşı olumlu tutumlar geliştirebilmeleri için onlara yaratıcı ortamlar ve uygun eğitimsel fırsatlar sağlamak zorundadırlar. Okul öncesi dönemde matematik eğitimi direk bilgilerin çocuğa aktarılması olmayıp, çocuğun bunları yaparak ve yaşayarak öğrenmesi temeline dayanmaktadır. Ezbere bir matematik bilgisi çocuğun zihinsel gelişimine katkısı olmayacağı gibi aynı zamanda onun matematikten uzaklaşmasına da neden olabilir. Oysa ki, okul öncesi yıllarda önemli olan çocuğun bilgi öğrenmesi değil, araştırma, inceleme ve gözlem becerilerini geliştirerek, sağlam bilimsel temeller oluşturması ve bilimsel düşünmeyi öğrenebilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ