Reklam
Reklam

Övgü, Çocukları Hile Yapmaya Teşvik Edebilir…!

Övgü, Çocukları Hile Yapmaya Teşvik Edebilir…!

Yetenek övgüsü ve performans övgüsü arasında ayrım yapmak.

Övgüler en ucuz ödül biçimi olabilir, fakat biz buna son derece değer veririz. Yetişkinler olarak övgü alma bizim de hoşumuza gider.Aynı şekilde küçük çocuklar da  kendileriyle ilgili iyi şeyler duyduğunda ve takdir edildiğinde  övgü güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir.

Ancak övgü geri teper mi? İnsanlara onları başarılı olmaya teşvik etmek için kullandığımız övgü dolu sözcükler istenmeyen  sonuçlar ve  durumlar yaratabilir. Ve bu özellikle küçük çocuklar için daha  doğru olabilir.

Psychological Science dergisinde yayınlanan bir makalede , Çinli ve Kuzey Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir ekip övgü verici etkiye bakan bir çalışma yaptığını bildirmişlerdir.

Araştırmacılar  özellikle şu soruyu sordular: Çocukları öven övgüler onları aldatmaya mı teşvik ediyor?

Daha spesifik olarak, araştırmacılar övgü ifadelerinin küçük çocukların ahlaki davranışlarını etkileyip etkilemediğine bakıyorlardı .

Bu amaçla, iki övgü çeşidi ayırt ettiler. Bir yandan, yetenek , kişinin gerçekleştirme kabiliyetine ilişkin yorumları  övüyor . “Sen çok akıllısın!” Ve “Gerçekten iyisin!” Gibi ifadeler yetenek övgüye örnektir.

Öte yandan performans övgüsü , kişinin belirli bir görev üzerindeki performansı üzerine odaklanmaktadır. “İyi iş çıkardın!” Ve “Aferin!” Gibi yorumlar, performans övgüsü örnekleridir.

Hem yetenek övgüsü hem de performans övgüsü, insanları kendilerine iyi hissettirir. Belki de tam metnin anlamı yok. Belki insanlar (özellikle de küçük çocuklar) övgü içeriğine çok fazla dikkat etmez, bunun yerine iyi hislere odaklanırlar. Bununla birlikte, bol miktarda araştırma, ifadelerdeki ufak değişimlerin bile davranışta önemli değişiklikler yapabileceğini gösteriyor.

Mevcut araştırmada, araştırmacılar, yetenek övgüsünün şahsen bir şöhret oluşturduğundan şüphelendi; bu övgüyü alan kişi, daha sonra, gerekli olan herhangi bir yol izlemeye mecbur hissetti. Ne de olsa, “Sen çok akıllısın!”, Sadece bir kez değil de akıllı demektir. Buna karşın, performans övgüsü mevcut görevdeki başarıyı yorumlamakta ve gelecekteki başarılar hakkında hiçbir şey söylememektedir. Böylece, araştırmacılar, yetenek övgüsü alan çocukların, şans verildiğinde performans övgü alanlara kıyasla aldatmaya daha eğilimlendikleri hipotezini aldılar.

Deney için, araştırmacılar doğu Çin’deki anaokullarından 150 üç yaşındaki ve 150 beş yaşındaki çocukları araştırmaya aldılar. Her bir çocuğa deneyci ile bir kart tahtası kullanarak tahmini bir oyun oynamak istendi. Onlardan altı karttdan en az üçünü doğru tahmin ettikleri takdirde bir ödül kazanacaklarını söylediler.

İlk olarak, çocuğun doğru tahmin edebileceğini garanti altına almak için hazırlanmış bir uygulama denemesine başladılar. Çocukların üçte birine “Gerçekten zekisin!” Dendi. Yetenek Övgüsü durumu buydu. Üçüncü bir diğerine ise “İyi bir iş çıkardınız!” Dediler. Bu, performans övgüsü verildi. Geri kalanlara hiçbir övgü verilmedi.

Sonraki beş deneme, çocuğun iki doğru  ve üç yanlışının olması için donatılmıştır. Başka bir deyişle, çocuğun son çalışmada  verdikleri performansa bağlı bir ödül olup olmadığı. Bu noktada deneyci odadan çıkmak için ayağa kalktı. Ama ayrılmadan önce, çocuklara  gittiğinde  son karta bakmamalarını söyledi. Gizli bir kamera hile olaylarını yakaladı.

Yetenek Övgü durumundaki çocukların yaklaşık% 60’ı hile yaparken, Performans övgüsü veya övgü yokluğu durumundaki çocukların yaklaşık% 40’ı hile yapmıştı. Bu sonuçlar, yetenek övgüsünün çocukları performans övgüsünden daha çok aldatmaya teşvik ettiği hipotezini desteklemektedir. Bu arada, çocuğun% 40’ının temel koşullarda bile aldattığını (övgü olmaksızın)  duyarsanız, bu yüzdeyi, aldatmak için kolay bir şans verildiğinde, yetişkinlerde de gözlemlediğimiz seviyenin yaklaşık olarak aynı olduğunu bilmelisiniz.

Araştırmacılar istatistiklerinde yaş ve cinsiyete göre ayrıştı . Üç yaşındaki çocuklarla beş yaşındaki çocuk arasında anlamlı fark bulamadılar. Bununla birlikte, çocuklar kızlardan daha sık hile yapıyorlardı. Bununla birlikte, genel desen her grupta aynıydı. Yetenek övgü alanlar, performans övgü veya övgü almayanlar arasında önemli bir fark olmaksızın yalan için daha eğilimli idi.

Bu belirli araştırma parçası, yalnızca övgüye karşı övgü karşısında ahlaki davranışa övgü olan kısa vadeli etkisini inceledi ancak bulguları, çocuklara sağladığımız övgü ve geri beslemenin kişilik ve karakterlerini şekillendirebileceği konusunda gelişen bir literatür ile tutarlıdır. Yetişkinlik. Örneğin, “Siz herkesten daha iyisiniz” gibi karşılaştırmalı övgü kullanımı sıklıkla çocuklarda narsistik eğilimleri geliştirebilir , özellikle “İyi” olarak karşılaştırma yapmayan övgüye kıyasla. Şu andaki araştırmada, övgülerimizi, kişisel kalitelere dayanmaktan ziyade şimdiki başarılara odaklanarak söylemeliyiz.

Övgü duygusal besindir  sağlıklı bir benlik hissi geliştirmemiz için gerekmektedir. Bununla birlikte, bazı yiyecekler diğerlerinden daha besleyici olduğu gibi övgüler için de aynı şey söylenebilir.  Sonuçta, “Çok akıllısın!” Veya “Gerçekten iyisin!” gibi ifadeler aslında boş emotik kalorilerdir – o an için kendilerini iyi hissedebilirler, ancak sağlıklı bir benlik saygısı oluşturmak için çok az özüm sağlarlar . Aksine, “İyi bir iş çıkardınız!” Veya “Aferin!” gibi yorumlar, gerçek başarıları, duygusal sağlığın ve refahın gerçek yapı taşlarını gösteriyor .

Dahası, mevcut çalışma, üç yaşındaki çocukların bile yeteneği kalıcı bir kalite ve belirli bir başarı olarak performans arasındaki farkı anlamış olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, çocuklarımız bu çağda olsa bile, onlara övgü konusuna dikkat etmeliyiz. Hayatta yeni zorluklarla baş etme konusunda kendilerini güvende tutan çocuk yetiştirmek istiyorsak, iyi yaptıklarında onlardan övgüyle söz ederek geçmiş başarıların bir “özgeçmişi” oluşturmalarına yardım etmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ