Reklam
Reklam

Seçtiğiniz mama anne sütü kadar güvenilir mi?

Seçtiğiniz mama anne sütü kadar güvenilir mi?

Yenidoğan için en ideal besin anne sütüdür. Bağışıklığın gelişmesi ve hastalıklara karşı direncin artmasını sağlayan anne sütü ile beslenme, bebekler için en ideal yöntemdir.

Peki bebeğinize anne sütü veremiyorsanız?

 

Mama Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelisiniz?

1- Doktorunuz tarafından özel bir sağlık sorunu nedeniyle farklı bir öneride bulunulmadığı takdirde standart bebek maması seçilebilir.

2- Bebek mamasının mutlaka bebeğin yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

3- İnek sütü alerjisi olan bir bebek için mama seçilirken mamanın hangi proteinden (İnek sütü, keçi sütü, soya sütü v.b.) hazırlandığına bakılmalıdır.

4- Alerji veya hazımsızlık sorunu nedeniyle doktor tarafından özel bir mama önerildiyse buna uygun seçim yapılmalıdır (Örneğin; laktozsuz mama önerildiyse laktoz içermeyen bir ürün seçilmelidir).

5- Dokosaheksanoik asit (DHA) beyin gelişimi için önemli bir uzun zincirli yağ asididir. Mamalara mutlaka eklenmesi yönünde bir bilgi yoktur. Her mamada değil bazı mamalarda bulunur. Seçim yapılırken bu açıdan da dikkat edilmelidir.

6- İnek sütü demir ve D vitamini açısından fakir bir süttür. Mamaların bu yönden demir takviyesi ile zenginleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

7- Mamanın son kullanma tarihine mutlaka bakılmalı ve ona göre tüketilmelidir.

Mamanın içeriği kadar ambalajı da önemli!

Ambalaj, tüm gıdalarda olduğu gibi bebek mamasında da çok önemlidir. Üretildiği andaki özellikleri muhafaza etmesi açısından kesinlikle hasar görmüş, yıpranmış, yırtılmış, patlamış ürünler kullanılmamalıdır. Son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve etiketin üzerinde belirtilen saklama koşullarına uygun şartlarda kullanıma sunulduğundan emin olunmalıdır. Cam kavanozlu, kilitli ambalajlı mamalar, açıldıktan sonra belirli süre kullanılabildiği, bu süre içerisinde muhafazasını kolayca sağlayabildiği için bu ambalaj çeşitleri tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ