Reklam
Reklam

Yatak ve Islatma Nedenleri…!

Yatak ve Islatma Nedenleri…!

Mesanelerini gün içinde kontrol edebilen ama en az altı aydır geceleri hiç kurumamış olan çocukların, yatak ıslatma işleminin en yaygın biçimi olan primer nokturnal enürezis (PNE) olduğu bilinmektedir.  okul çağındaki  azımsanmayacak sayıda çocukların PNE’si var.

Peki ortak yatak ıslatma nedenleri nelerdir?

Ne yazık ki, PNE’li çocukların çoğu , kim olduklarının soruna neden olan yanlış bir şey olduğunu hissediyorlar. Bir çoğu, bunun kötü düşüncelerin ya da kötü eylemlerin sonucunda olduğunu düşünüyor. Yatakta ıslanmanın bir şekilde bir ceza olduğunu hissediyorlar .

Benzer şekilde, birçok ebeveyn çocuklarının yatak ıslatmalarının ebeveynliklerinde bir kusurun sonucu olduğunu düşünmektedir. Bu his, yatakta ıslanmanın nedeni olarak duygusal istikrarsızlık sorunlarını gündeme getiren iyi niyetli arkadaşlar ve akrabalar tarafından artırılıyor.

Çocukların 6-17 yaş arasındaki 9 bin ebeveyni kapsayan bir ankette, Amerika da % 22 çocuğunun yatağını ıslatmasının tembellik olduğunu düşündüklerini belirtti (ICR Survey Group tarafından 10 Temmuz 1996’dan 6 Ağustos 1996’ya kadar yapılan anket). Bunun gerçeklerden daha uzak olamayacağını söyleyebilirz. Primer nokturnal enuresis, fizyolojik ve fizyolojik faktörlerle ilgili yaygın bir gelişim fenomendir. Duygusal stres, zayıf benlik saygısı veya duygusal olgunluktan kaynaklanmaz.

Yatakta Islatılma Nedenleri

PNE’li çocuklar da ortak iki şey var. İlk olarak, gece idrara çıkmaları gerekiyor. Tüm çocuklar yapmaz. Yaşamın ilk aylarında, bebekler 24 saat boyunca idrar yaparlar. Bununla birlikte, çoğu yetişkin, geceleri idrar yapmak zorunda kalmaz Orta çocukluk döneminde bazen bireylerin çoğu, iştah açıcı saatler boyunca sık sık idrar yaparak geçirebilirler. Bireylerin geceleri idrar yapmak  zorunda kalmalarının üç nedeni vardır:

 1. Mesane kaslarında bir dengesizlik var olabilir. Örneğin, idrarını sıkıştırmak için kasılan kas, anları idrar tutan sfinkter kasından daha güçlüdür.
 2. Normal miktarda idrar tutacak kadar küçük olan mesane var olabilir.
 3. Birkaç nedenden ötürü, normal boyuttaki mesanelerin tutabileceğinden daha fazla idrar yaparlar:
  • Çok içebilirler. Yatmadan iki saat önce içmek gece idrar üretimini arttırır.
  • İdrar çıkışı doğrudan artan bir madde olan diüretik bir ilaç tüketiyor olabilirler veya kafeinli kola içecekleri veya çikolata.
  • Diyabet veya kronik idrar yolu enfeksiyonu gibi kronik bir hastalığa yanıt olarak daha fazla idrar yapabilirler .
  • Hormonal düzenleyici sistemleri nedeniyle ortalamadan daha fazla idrar yapabilirler.

Bebekler aynı miktarda idrarını 24 saat boyunca üretirler. Çoğu yetişkin uyurken daha az idrar yapar. Bunun nedeni, Antidiüretik Hormon (ADH) adı verilen bir hormonun gece dalgalanması olduğu düşünülmektedir. Kanda bulunan ADH seviyeleri akşam başından itibaren daha yüksektir. Yatak ıslatıcılarında ADH düzeylerine bakan bir çalışma, kontrollere kıyasla, yatak ıslatıcılarında düşük bir ADH seviyesinin bulunduğunu bulmuştur. Gece dalgalanması olmadı. Belki de bu, yatakta ıslatıcıların gece daha fazla idrar yapma eğiliminde olan bir nedendir.Bir kişi sürekli olarak geceleri işemek zorunda kalırsa, yukarıdaki üç nedenden biri veya daha fazlası sebebidir.

PNE’li çocukların ikinci özelliği, idrar yapmaya ihtiyaç duyduklarında uyanmamalarıdır. Bebekler idrara çıkmaya ihtiyaç duyduklarında mesaneden beyne gidip onları uyandırmak için sinyal yoktur. Öte yandan, bir yetişkinin mesanesi geceleri dolduğunda, mesaneden sinir sisteminden beyne giden bir sinyal var. Bu su hakkında ya da daha spesifik olarak tuvalete gidiş hakkında rüyayı başlatır. Rüya, bizi uyandıran retiküler aktive edici sistemimizi uyarıyor. Daha sonra yatmadan çıkabilir, tuvalete yürüyebilir ve tuvaleti kullanabiliriz. Bu sinyal mekanizması, orta çocukluk döneminde bazen değişebilir ve bu da yatak ıslatma ile sonuçlanır.

Çocuklarının derin uykuda olduğunu düşünen ebeveynler olabilir. Uyku EEG’leri, yatakta ıslanan çocukların diğer çocuklarla aynı evrelerden geçtiğini ve aynı sıklıkta uykunun herhangi bir evresinde oluşabileceğini gösteren doktorların görüşleri ile uyuşmaktadır.

Kanada’daki bir araştırmada araştırmacılar, bir uyku laboratuvarındaki çocuklara kulaklık taktıkları basit ama güçlü bir çalışma yaptılar. Çalışmaya, çocukların kulaklıklarıyla uyumaya alışmalarına izin vererek başladılar. Ardından kulaklıklar aracılığıyla ses tonları getirmeye başladılar. Her çocuğu uyandırmak için aldığı asgari hacmi ölçtüler. Çalışma, yatakta ıslanan grubun çocuklarının normal kontrollere göre daha fazla uyanık olduğunu gösteriyor

Gece yatağını ıslatan çocuklar hem gece işemek, hem de mesane dolduğunda uyanmak zorunda değildirler. Yatağı ıslatan tek çocuklar bunlar.

Yatakta ıslanmanın nedenlerini anlamak damganın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir Çoğu çocuk 12 hafta içinde tamamen kuruyabilir.

Yatağını  ıslatan çocuklar için bir yardım var! Yardım alma konusundaki en büyük engel, nitelikli, empatik bir uzmanın bulunmakta  ve utançtır – ebeveynler ve çocuklar konuyu yardım edebilecek biriyle getirmekten utanıyorlar. İlk adımı atmak size kalmış. Bir nedenden ötürü çocuğunuzu çabucak ve etkili bir şekilde kurumamışsa, ben yatak ıslatma konusunda yardım almaktan çekinmeyiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ