Reklam
Reklam

Yürümeye Yeni Başlayan Çocuklar için Uyku İpuçları…!

Yürümeye Yeni Başlayan Çocuklar için Uyku İpuçları…!

Çoğu anne-babalar, yürümeye başlayan çocukların yattıklarını günün en zor kısmı olarak görürler. Bu yaştaki çocuklar, özellikle hala uyanık olan daha büyük kardeşleri varsa uykusuna karşı direniyorlar.

Aşağıdaki ipuçlarını kullanın yürümeye başlayan çocuklarınızın  iyi uyku alışkanlıklarını geliştirme de size ipuçları:

 1. Çocuğunuzun yakında uyku zamanı geleceğini anlamasına yardımcı olmak için yatmadan önce sakin bir rutini hazırlayın . Ona bir hikaye okumak, sessiz bir müzik dinlemek veya banyo yapmak iyi olabilir. Yatmadan önce çocuğunuzla oynamak cazip olabilir. Bununla birlikte, aktif oyun çocuğunuzu uyku modundan çok heyecanlandırabilir.
 2. Tutarlı olun. Her gece yatmadan önce aynı saatte yatırın. Bu, çocuğunuzun neyi bekleyebileceğini bilmesine yardımcı olur ve sağlıklı uyku düzenleri oluşturmasına yardımcı olur.
 3. Çocuğunuza her gece yatkın bir şeyi almasına izin verin. Çocuğunuzun bir oyuncak ayı, özel battaniye veya diğer sevdiği bir oyuncakla yatmasına izin vermek iyidir. Bu genellikle çocukların uykuya dalmasına yardımcı olur – özellikle gece boyunca uyanıyorsa. Nesnenin güvende olduğundan emin olun. Şerit, düğme veya boğulma tehlikesi oluşturan diğer parçaların olmadığından emin olun. Doldurulmuş oyuncaklarda dolgu veya topaklar da tehlikeli olabilir.
 4. Çocuğunuzun rahat olduğundan emin olun. Bir şeyler içmeyi, ışığın açık kalmasını veya kapının biraz açık kalmasını isteyebilir. Yatmadan önce çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın, böylece uykudan kaçınmak için onları kullanmaz.
 5. Çocuğunuzun aynı yatakta sizinle yatmasına izin vermeyin. Bu, yalnız olduğu zaman uykuya dalmasını zorlaştırabilir.
 6. Her şikayetinde veya konuşurken çocuğunuzun odasına dönmeyin. Bunun yerine şunu deneyin:
 • Cevap vermeden önce birkaç saniye bekleyin ve her konuşma sırasında yanıt verme sürenizi uzatın. Bu, ona kendi başına uyku fırsatı verecektir.
 • Çocuğunuzu orada olduğunuza ikna edin. Odaya girmeniz gerekiyorsa ışığı açmayın, onunla oynamayın veya çok uzun süre kalmayın.
 • Odaya girmeden sözlü olarak rahatlayana kadar her girdiğinizde çocuğunuzun yatağından uzaklaşın.
 • Her konuşmada ona uyku zamanı geldiğini hatırlatın.
 1. Zaman verin. Çocuğunuzun iyi bir uyku alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olmak bir zorluk olabilir ve bir çocuk sizi gece uykusuz bıraktığında üzülmek normaldir. Anlamaya çalışın. Ebeveynden gelen olumsuz yanıt bazen bir uyku sorununu daha da kötüleştirebilir.
Kaynak:Çocuklarda Uyku Sorunları (Telif Hakkı © 2007 American Academy of Pediatrics,) cocukgelisimi.net tarafından düzenleme yapılarak çevrilmiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ