Reklam
Reklam

“Zor” bir çocuğun üstesinden gelmenin en iyi yolu nedir?

“Zor” bir çocuğun üstesinden gelmenin en iyi yolu nedir?

Zor Çocuklarla İlgili Stratejiler ve Çözümler

Burada, rahatsız edici mizaç özelliklerine sahip bir gençle yaşamanıza yardımcı olacak bazı genel stratejiler ve çözümler önereceğiz;

  1. İlk olarak, çocuğunuzun davranışlarının çoğunun mizacını yansıttığını kabul edin .
  2. Çocuğunuzla ilgilenmek için nötr veya nesnel bir duygusal iklim oluşturun. Verimsiz olan duygusal ve içgüdüsel bir tavırla yanıt vermemeye çalışın.
  3. Çocuğunuzun davranışlarını kişisel olarak ele almayın. Mizaç doğaldır ve çocuğunuz muhtemelen kasten zor ya da rahatsız edici olmaya çalışmıyor. Onu ya da kendinizi suçlamayın.
  4. Çocuğunuzu çevreleyen sorunları ve sorunları ön planda tutmaya çalışın. Bazıları daha önemlidir ve daha fazla dikkat etmeyi hak etmektedirler. Diğerleri de ilgisizdir ve göz ardı edilebilir veya “listeden aşağı doğru” tutulabilir.
  5. Şu andaki meselelere odaklanın. Geleceğe proje yapmayın.
  6. Çocuğunuzun beklentilerini, tercihlerinizi ve değerlerinizi gözden geçirin. Gerçekçi ve uygun mudur? Çocuk  doğru bir şey yaptığında, ona övgüler yağdırın ve sizin gibi spesifik davranışları pekiştirin.
  7. Kendi mizaç ve davranışınızı ve nasıl da zor olabileceklerini düşünün. Çocuğunuzla daha iyi uyum sağlamak için kendinizi nasıl biraz ayarlamanız gerektiğini düşünün.
  8. Yaklaşan yüksek riskli durumları öngörün ve bunlardan kaçınmaya veya en aza indirmeye çalışın. Bunun zor bir gün veya durum olabileceğini kabul edin ve en iyisini yapmaya hazır olun.
  9. Biraz zaman ayırarak kendinize ve çocuğunuza biraz rahatlama getirmenin bir yolunu bulun.
  10. Çocuk doktorunuzdan veya başka bir pedagog,psikolog vb. profesyonel yardım isteyin .
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ