Reklam
Reklam

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

ÇOCUK ODASI TASARIM İLKELERİ

Çocuklar  çevresindeki nesneleri ve olayları oyun oynayarak öğrenir. Bu nedenle çocuğun bulunduğu oda ve oda tasarımında kullanılacak donatılar oldukça önemlidir.

Oda tasarımında kullanılan donatılar çocuğun başta zekâ, fiziksel, yetenek ve oyun gelişim kabiliyeti üzerinde etkilidir.

Çocuk bu tasarlanan mekânda oynamayı ve öğrenme eylemlerini bir arada gerçekleştirebilmeli ve bu yönde kendini geliştirmelidir. Çocuk için tasarlanmış özel bir mekân olmalı ve çocuğun bu alanın kendisine ait olduğunu hissetmesine katkı sağlamalıdır. Sağlanacak katkı çocuğun gelişim sürecini olumlu yönde etkilemeli ve farklı olduğu olgusunu hissettirmelidir.

Çocuk odalarında yapılan tasarımlara bakıldığında renk, kullanım kolaylığı, ergonomi, çeşitlilik ve en önemlisi farklı donatıların kullanıldığı ilk göze çarpan faktörler arasındadır. Tasarlanan odanın özellikle renkli olması, hareketlilik ile ergonomik özelliklerin çocuklar üzerinde olumluluk meydana getirdiği gözlenmiştir. Özellikle farklı ve canlı renklerin çocukların özgürlük anlayışını ön plana çıkarmakta ve yetenek algılarının gelişmesine katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.

Çocuğun eğitim sürecinden, birinci derecede aile sorumludur. Özellikle kalıcı davranış biçimlerinin kazanıldığı 0-6 yaş döneminde, çocuğa verilecek doğru sosyal ve fiziksel uyarıcılarla, bedensel ve zihinsel ilerlemesi geliştirilebilmektedir. Bu gelişim ise doğru tasarlanmış bir çevreyle mümkündür. Çocuğun odası ve bu odada yer alacak mobilyalar çocuğun fiziksel çevresinde uyarıcı bir rol üstlenmektedir. Doğru tasarlanan fiziksel çevrenin, çocuğun zihinsel gelişimi üzerinde de önemli bir etkisi vardır. Çocuk bu mekânda oynama ve öğrenme eylemlerini bir arada gerçekleştirebilmelidir.

Çocuk odası öncelikle çocuk için tasarlanmış bir mekân olmak zorundadır .Çocuk odasının sıradanlıktan uzak, renkli ve hareketli olması, düşünce özgürlüğü olan yetenekli bireyin yetişmesinde ilk adımı teşkil etmektedir. Çocuk psikolojisinin gelişimi ve sağlıklı bir bireyin gelişmesi açısından, çocukların hayal gücünün desteklenmesi ve yaşadıkları mekânları sevmeleri gerçekten önemli etkenlerdir .

Çocuk odasında yer alması gereken mekan ve donatı elemanlarının yukarıda belirtilen ihtiyaçları karşılayabilmeleri için sahip olması beklenen özellikleri ise kısaca aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür

  • Sağlam, dayanıklı ve ekonomik olmalı,
  • Kullanışlı ve değiştirilebilir, işlevsel olmalı,
  • Su geçirmez ve boya atmaz olmalı,
  • Sağlıklı malzemeden üretilmeli
  • Çocukların hayal dünyalarını genişletmeli
  • Çocuğa özgü olmalı
  • Çok seçenekli ve eklenebilir, modüler olmalı
  • Renk çeşitliliği açısından zengin olmalı
  • Kazalara karşı güvenli olmalı
  • Kolay temizlenebilir olmalıdır.

Çocukların fiziksel rahatlıkları ve bedensel yeteneklerini en üst düzeyde kullanabilmeleri mekân ve donatı elemanları tasarımında seçilen malzemelerin tasarıma uygun olması ile bağlantılıdır. Sonuç olarak, çocuk odalarının tasarımında malzeme seçiminden yaş grubuna, kullanım kolaylığından dayanıklılık ve estetiğe kadar birçok etken göz önüne alınmalıdır.

Kaynak:ÇOCUK ODA TASARIM İLKELERİ veUYGULAMALI ÖRNEĞİ Hakan ÇAKIR  ULUSLARARASI AİLE ÇOCUK VE EĞİTİM DERGİSİ  SAYFA:32-40 CİLT/VOLUME: 1 SAYI/ISSUE: 1 YIL/YEAR: 2013
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ