Reklam
Reklam

Dokunma, Bebek Sağlığı İçin Yemek ve Uyku kadar Önemlidir…!

Dokunma, Bebek Sağlığı İçin Yemek ve Uyku kadar Önemlidir…!

Bebeğin masajı bazı insanlara gereksiz veya aptalca görünebilir, ancak popülerliği artmaktadır ve aslında dünyadaki birçok kültürde yüzyıllar boyunca uygulanmıştır. Peki önemli sağlık yararları var mı? Bu dokunuşun bebek sağlığı için önemli olduğunu görmek sizi şaşırtabilir.

Şu gerçekleri göz önünde bulundurun:

 • Cilt tüm duyu organlarımızın en büyüğüdür.
 • Uterusun erken döneminde gelişir – 8 haftadan daha kısa bir sürede, fetüs bir inçten (2,54 cm.) daha kısa olduğunda dokunma hissi zaten gözler veya kulaklar olmadan önce gelişmiş demektir.
 • Amniyo sıvısının titremesi ve rahim duvarlarının daralması ve genişlemesi arasında uterus ortamı sürekli bir masaj alanıdır.
 • Bir bebek doğduğunda vizyonu hâlâ bulanık ancak dokunma ilk birkaç ay boyunca dünyayla etkileşime girebilmesinin birincil yoludur.

Sadece bu temel biyolojik olgulardan, dokunmanın bebek gelişimi için önemli olması daha net hale geliyor. Ancak, ne ölçüde?

İşte araştırmacılar tarafından yıllar içinde keşfedilen sayısız tıbbi yararlar

 • 1986 yılında  Tiffany Field ve arkadaşları preterm 15 dakikalık masaj, tek standart tedaviye göre 21-47% daha yüksek kilo ile sonuçlanan on gün süreyle günde üç defa, bebeklere masaj  yaptı. Bu bebekler aynı zamanda kontrol bebeklerinden altı gün önce taburcu edildi, bebek başına hastane masraflarında yaklaşık 10.000 dolar tasarruf sağladı. O zamandan beri şunları da buldular:
  • Masaj terapisi gören bebekler daha az ağladı ve düşük stres düşündüren düşük kortizol düzeylerine sahipti.
  • Dokunmatik stimülasyon bebekler arasındaki fizyolojik, davranışsal ve sosyal gelişimi olumlu yönde etkileyebilir.
  • Ebeveynlerinden günlük masaj alan egzama olan küçük çocuklar da belirtilerin azaldığını gördü.
 • Washington Üniversitesi’nden  Kathryn Barnard, daha fazla tutulduğu bebeklerin, sekiz yıl sonra, daha iyi bilişsel gelişim gösterdiklerini buldu.
 • Purdue’de bir psikolog Theodore Wacks tarafından yapılan araştırmalar , cilt ile cilt arasında daha fazla temas yaşayan bebeklerin yaşamın ilk altı ayında zihinsel gelişimde bir avantaj sağladığını gösterdi.

Sinir, dolaşım, sindirim, solunum, endokrin gibi bebek dokunuşlarının hemen hemen tüm vücut sistemlerine faydası vardır. Ve faydalar yalnızca bebekler için değildir. Bebekler daha iyi uyurken (bebeğin dokunuşuyla yaptıkları) ebeveynlerin daha iyi uyuduğunu tahmin edebilirsiniz. Ve ebeveyn stres düzeylerini de azaltır! Alan bebek masajı yapan annelerin daha düşük depresyon düzeyleri bildirdiklerini, bebeklerin ipuçlarına daha duyarlı olduklarını ve bebeklerin anneye ilk üç ay boyunca daha duyarlı olduklarını buldu.

Yine de dokunmanın yemek yeme ve uyku kadar önemli olup olmadığı sorgulanır. Bir dönüm noktası çalışması daha…

1960’lı yıllarda Dr. Harry Harlow doğumdan altı ila oniki saat sonra annelerinden bebek maymunlarını ayırdı ve ikame edilen “yerine geçen” anneler ağır tel örgü ya da ahşaptan kumaşla örtüldü. Her iki annenin de büyüklüğü aynıydı, ancak tele annenin yumuşak yüzeyleri yoktu ve bebeğin “hemşire” edebildiği, diğer anne sevimli, köpük kauçuk ve yumuşak havlu beziyle kaplı olduğu ancak yiyecekleri olmayan bir şişeyle donatılmıştı. Sadece bir vekil anne onları besleyebilir gerçeğine rağmen, bebekler hala bez anne ile kucaklaşmak için daha fazla zaman harcadı. (Ayrıca tel kafesli anneler tarafından “yükseltilen” maymunların yetişkinler kadar saldırgan olduğunu bulmuşlardır.) Bu sonuçlar, araştırmacıların yakınlığı ve sevginin gıda olarak sağlıklı gelişim için zorunlu olduğuna inanmalarını sağlamıştır.

Günümüzün meşgul dünyasında ebeveynlerin çocuğa emzik vermek ya da sakin ve sessiz kalmaları için bir video ekranının önüne koymaları çok yaygın. Ancak, sakin olan bu kullanışlı anlar, çocuğunuzun gelişimi üzerinde ince etkiler yapıyor olabilir.

Yavaşlamak için zaman ayırın.

Dokunmak için zaman ayırın.

Sarılmak için zaman ayırın.

Dokunma yatırımınız, sağlığınız ve refahınız için paha biçilmez bir yatırımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ