Reklam
Reklam

Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır? 7 Günde Tuvalet Eğitimi…!

Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır? 7 Günde Tuvalet Eğitimi…!

Sevgili anneler Çocukların kakaları ve çişleri geldiğini farkedip, tutarak tuvalete kadar ulaşmaları için belirli bir nörolojik ve duygusal gelişime ulaşmış olmaları gerekir.

Tuvalet Eğitimi içn en iyi yaş dönemi nedir?

Rektum ve anüsün bu özellikleri kazanması en erken 18. ayda, mesane ve üretranın ise 24. ayda gerçekleşir. Kızlar tuvalet eğitimini erkeklere göre bir kaç ay daha erken başarabilirler. Bu nedenle bu yaşlardan önce tuvalet eğitimi için zorlanmaları yanlış olur.

DİKKAT…!

Ayrıca bu yaşlar çocuğun “anal dönem” olarak nitelenen kendi bedenine sahip çıkması, kendine ait hiç bir şeyi başkaları ile paylaşmaması, çevreden gelen uyarılara olumsuz yanıtlar vermesi ile belirgileşen bir yaş dönemidir. Genellikle bu yaş çocuk her şeye ”hayır“ deme eğiliminde, başına buyruk, “benim“ sözcüğünü sık kullanan, kararlarını kendi vermek isteyen, dayatmacı biridir. Yani bu dönemde çocuk benmerkezcidir.

Her şey benim.. Dünya benim etrafımda dönüyor gibi düşünür. Haliyle ebeveynle çatışma davranışları da bu dönem itibariyle artar.Anne ve aile büyüklerinin “kakanı buraya yap” gibi önerilerini kendi yaşamına, bedenine, özgürlüğüne bir müdahale olarak görür. Bu gibi fizyolojik özellikleri dikkate alarak 2- 2.5 yaşlar arasında tuvalet eğitimine başlanabilir.

Tuvalet egitimine baslamadan önce,

Ev değişikliği yapmamaya,yeni bir kardeş gelmemiş olmasına,eşlerin boşanma sürecini yaşıyor olmamasına,çok yakın birini kaybetmiş olmamaya,çocuğunuzun ciddi bir hastalık yaşıyor olmamasına,kısaca aile içi yeni ve alışılması gereken bir durumun varlığına rastlamamalıdır.Dikkat edin. Eger bunlardan bir veya bir kaçi var ise tuvalet egitimini birkaç ay ertelemenizde fayda olacaktir.

Bütün ilgi ve alakamız tuvalet olmamalıdır!

Tuvalet eğitiminde ebeveyn olarak tüm ilgi ve alakamızı tuvalet alışkanlığına yoğunlaştırmamalıyız. Bu durum çocuğunuzda psikolojik bir baskı yaratabilir. Bu durumda tuvalet eğitimini veren kişinin baskıcı, ısrarcı, müdahaleci olması çocuğun psikolojik olarak süreci reddetmesi ve ileride kaka tutma- alt ıslatma/ alt kaçırma gibi bir sonuca neden olabilir. Sürekli olarak çocuğa tuvaleti ile ilgili sorular sormamalıyız.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzun hazır olduğundan emin olun!

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?


Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun buna hazır olduğunu gösteren işaretler değerlendirmelidir. Hazır olmayan bir çocukta başarısızlığa uğrama olasılığı artar. Anne babaların ya da bakıcıların çocuğa ilgileri iyi ise bu belirtileri gözlemiş olabilirler. Çocuğun hazır olduğunu gösteren fiziksel, zihinsel ve ruhsal belirtiler vardır.


Fiziksel belirtiler:
kuru kalkma, gün içinde 2 saatten uzun kuru kalma, ıslak bez sayısının azalması, düzenli barsak hareketlerinin varlığı, oturma, çömelme, yürüme gibi hareketleri rahatça yapabilme, pantolonunu giyebilme, ıslak ve kuru arasındaki ayrımı fark edebilme gibi yetenekleri kazanmış olduğuna ilişkin belirtilerdir.

Zihinsel belirtiler; Sıkıştığını ifade edebilme, söylenenleri yapabilme, kaka ya da çiş geldiğini farketmedir.

Ruhsal belirtiler; aile bireylerini taklit etmeye hevesli olma, anne ve babasını memnun etmeye isteklilik, kakalı ya da ıslak beze katlanamama, 5-10 dakika tuvalette oturmaya razı olma, kendinden büyük çocukların nasıl kaka yaptığını merak etme gibi davranışların varlığıdır.

Anne babanın da çocuğa tuvalet eğitimi vermeye hazırlıklı olması gerekir. Ailenin uygun zamanı anlamayı istemesi, çocuğun hazır olup olmadığını algılayabilmesi, aile içi streslerin olmaması ve çocuğun bakımı ile ilgilenen diğer kişilerle konuyu konuşup bir uzlaşmaya varması gereklidir.

Tuvalet eğitimine başlarken belirli bir düzen izleyin!

Bu eğitimin bir alışkanlığa dönüşmesi ve sağlıklı beceri kazanımı için anne ve babanın tutarlı davranması önemlidir. Çocuğunuzun altının kuruluk süresine bakarak en az 15 dk. olmak ile beraber ilk zamanlarda en geç 30 dk. bir “Tuvalet zamanı” diyerek tuvalete götürün. İlk hafta bu süreçte soru sormadan kendisinin süreçle ilgili farkındalığı kazanmasını sağlamamız için soru sormayı tercih etmeyin.

Tuvalet eğitimine kesin olarak başladığınızda bezi hayatınızdan çıkarın!

Çocuğunuzun hala altını bezliyor olmanız onun regresyon( geri dönüş) yaşamasına neden olur. Bu ikilemde çocuğunuzun özerkleşmesi mümkün değildir. Bu nedenle eğitime başlanıldığında artık beze çocuğunuz ile birlikte veda ederek hayatınızdan çıkarın.

Tuvalet eğitimi nasıl yapılmalıdır?

Şunu Unutmayın…! Daima Pozitif olun ve övgülerle vb. ödüllendirin.

Tuvalet eğitimi sırasında bazı güçlükler yaşanabilir. Çocuk tümüyle reddedebilir, hiç ilgilenmeyebilir, kabul edip bir süre oturur ama kakasını yapmaz sonra bezi bağlanır bağlanmaz yapabilir, acıdığını söyleyebilir, bazen önce bir kaç kez yapar sonra sürdürmeyi reddeder, bazen kakasını tutar günlerce yapmaz kabız olur. Eğitim sırasında ilişkiler bozulur, inatlaşma ortaya çıkarsa ısrar etmeksizin çocuğa hazır olacağı bir süre tanımak, kıskanma yaratmaksızın yaşıtlarının tuvalet eğitimini başarmış olduklarının farkına varmasını sağlamak yararlı olabilir. başarısız olsa bile onu sevmeye ve sevginizi göstermeye devam ettiğinizi ona hissettirmeye çalışın.

Tekrar tekrar sabırla aynı teklif yapılmalı başarı gösterdiğinde ödüllendirilmelisiniz. Başlangıçta sonuca ulaşılmasa bile gidip tuvalette birkaç dakika oturması övülebilir. Beze yapılan kakalar „yeri burası“ diye belirtilerek onunla birlikte tuvalete dökülebilir.

Alkışlama, başarı çıkartmaları, küçük armağanlar, birlikte anneanneye telefon etme gibi ödüller verilebilirsiniz. Lazımlığı kullanamama, korkma ya da kazalar oluştuğunda asla utandırılmamalı, cezalandırılmamalısınız. Çocuğun konuya istekli olduğu farkedildiğinde lazımlık almaya birlikte gidilebilir. Nasıl kullanıldığı zorlayıcı olmadan anlatılır. Lazımlık onun odasında durabilir kullanılacağı zaman banyoya götürülebilir. Lazımlık ya da tuvaleti kullanan başka çocukları farketmesi sağlanabilir.

İşte size 7 Günde Tuvalet Eğitimi için bir plan önerisi….

Bu planlama tuvalet eğitimi öncesi gerekli hazır olunuşluğu kazanmış, istenen ebeveyn becerileri ve tutumlarının  sergilendiği ortam dikkate alınarak hazırlanmıştır.Yaş, cinsiyet, çocuğun karakteri ve çevre koşulları bu süreci uzatabilir.

 1. Gün
 • Tuvaletin güzelliklerini vurgulayın. Renk renk sevdiği kahramanların figürlerini süsleyen külotlar alın. Gerekirse ilk etapta özendirmek adına bezinin üzerinden de giydirebilirsiniz. Ayrıca bebeğine, ayıcığına da bu külotları giydirebilirsiniz.
 • Büyüdüğü konusunda geri bildirimlerde bulunun. “Aa boyun ne kadar uzamış” “Hay Allah aldığım kıyafetler artık sana küçük geliyor” gibi geri bildirimlerde bulunun.
 • Arada bir tuvalete beraber girin. Tuvaleti nasıl kullandığınızı gösterin. Ama bunu bir öğretim şeklinde değil de doğal bir süreç gibi anlatın. Tuvaleti annelerin, babaların, anneannelerin, babaannelerin, dedelerin yani herkesin kullandığını vurgulayın. Klozetin içini gösterin. Sifona basın, basmasını isteyin. Yani önce tanıtın. Aynı şekilde tuvaletiniz geldiğinde de bunu vurgulayan cümleler kurun hareketler yapın.
 1. Gün
 • Özellikle piyasa da satılan altını ıslatan, bezi değişebilen bebeklerden alın. Bu bebekler çocuğunuzun cinsiyetiyle aynı olması daha iyi olacaktır. Bu bebeği öncelikli olarak sürekli vurgulamayın. Hatta mümkünse oyuncaklarının içine karıştırın ve kendisinin bulmasını bekleyin. Merak etmesini ilgilenmesini sağlayın. Ona nasıl bir bebek olduğunu su içtiğinde çiş yaptığını anlatın. Sonra yavaş yavaş oyunlarınızda bebek bezden sıkılsın ve tuvalete yapmak istediğini söylesin. Ona ait olan ufak lazımlığa çişini yaptırın. Zaman içerisinde siz çekilin çocuğunuz kendi kendine bebekle ilgilenmesini ve oynamasını izleyin.
 1. Gün
 • Çocuğunuz için bir lazımlık alın. Bu lazımlığı da oyuncaklarının içine koyun. Sürpriz olsun. Küçük, kontrolü kolay, portatif bir lazımlık olmasına dikkat edin. Fark ettiği zaman ona aldığınızı artık büyüdüğünü düşündüğünüz için belki tuvaletini kendileri gibi tuvalete yapabileceğini söyleyin. Hatta bu lazımlığı istediği çizgi film kahramanlarının çıkartmalarıyla süsleyebileceğinizi, boyayabileceğinizi ya da çeşitli süslemeler yapabileceğinizi anlatın. Eğer istekli davranırsa bir sonraki aşamaya geçin. Yok eğer istekli değilse bir süre daha bekleyin. Abartmadan aralıklı olarak lazımlığı vurgulayın, fark ettirmeye ve yapması konusunda isteklendirmeye çalışın. Eğer çocuğunuz lazımlık istemiyorsa merdivenli tuvalet aparatlarından da kullanabilirsiniz.
 • Çocuk lazımlık ya da klozet oturaklarına karşı sempati ve istek duymasından sonra önce kıyafetiyle oyunsu denemeler yapın. Kendi odasında otursun. Televizyonu izlerken otursun yada oyuncakları ile oynarken. Amaç benimsemesi ve kullanmaya başlaması..
 • Bazı etkinliklerinizi tuvalette yapmaya başlayın. Örneğin suluboya çalışmalarını tuvalette yapabilirsiniz. Lazımlığına oturarak bu etkinliği yapmasını isteyin. Ancak bu etkinliğin tek yapıldığı yer o mekan olsun. Ben suluboya diyorum ama siz başka bir etkinliği burası ile genelleyebilirsiniz.
 1. Gün
 • Bezine kaka yaptığı zamanlarda beraber klozete götürün ve içine atın. Ondan da sifonu çekmesini isteyin. İçine bakmasını incelemesini isteyin. Kakayı iğrenç, kötü gibi şekilde vurgulamamaya dikkat etmenizde var. Çünkü çocuk onu kendisinin bir parçası olarak algılamasından dolayı bu tepkinizi genelleyerek kakasını yapmamak istememe şeklinde ki bir tepkiye çevirebilir.
 • Bu arada bezsiz dolaşma saatlerini arttırın. Hatta bu aralarda külotsuz dolaşmasını sağlayın. Eğer isterse sevdiği külodu giyebileceğini söyleyin. Zorlamayın ama önerin. Arada bir çiş kaçıracaktır. Normal karşılayın ve görmesini sağlayın. Çoğu çocuk çişini bezine yaparken nasıl olduğunu bilmez. Bir anda ayakta yürürken birden çişini yapınca ilginç bir şekilde onu izler. Bırakın izlesin. Önce neler olduğunu anlasın.
 1. Gün
 • Çişinin ya da kakasının geldiğini hissettiğinizde hemen lazımlığını hatırlatın. Eğer isterse ona yapabileceğini hatırlatın. Eğer cesaretlenir ve yaparsa mutlaka övün, cesaretlendirin.. İlk yaptığı zaman onun ne kadar büyüdüğünü ve başarılı olduğunu vurgulayın.
 • Eğer kıvranmalar hissederseniz arada lazımlığı yada çişini yapması gerektiğini anlatacak ip uçları verin. Hatta beraber koşarak oyun şeklinde lazımlığına gidin. Çişini yaptığı sırada sessizce dinleyin. Hatta arka fondan “çişşşş..” diyerek cesaretlendirebilirsiniz. Çiş sesini duyunca alkışlayın ve tebrik edin.
 • Özellikle beden saatini takip edin. Her vücudun bir saati vardır. Kaç saat aralıkla yaptığını tespit edin. Ve bu aralarda ki uyarılarınızı çaktırmadan arttırın.
 1. Gün
 • Çocuğunuz ilk zamanlar çişim geldi deyip koşarak gidebilir ama çişi gelmemiş olabilir. o olgunluk zamanla gelişeceği için ilk zamanlarda olan bu koşmalarınızı aa daha gelmemiş. Bakalım ne zaman gelecek bekleyelim diyerek oyununa devam etmesini sağlayın. Bazen de oyuna yada televizyona dalarak altına kaçırabilir. Bu durumları abartmadan ufak kazaların olabileceğini sizin de küçükken böyle kazalarınız olduğunu söyleyerek rahatlamasını sağlayın.
 • Özellikle çiş kakaya göre daha çabuk gelişmektedir. Ancak kaka da bazı çocuklar çok korkmakta ve bir daha yapmamak için kendilerini tutmaktadırlar. O zamanda kronik kabızlığa dönmekte bu durum da çocuk için eziyete dönmektedir. Bu nedenle özellikle kakasını yapmakta korktuğu zaman diretmeyin, aşırı telkin vermeyin ve zorlamayın. Hatta bunun olabileceğini söyleyin. Kendisinin hazır olmasını beklediğinizi söyleyin. Bu durumda bağırsak yumuşatıcılar yada kakayı yumuşatacak gıdalar yedirmenizde fayda var. Ancak bu konuda da mutlaka uzman bir doktordan görüş alınmalı ona göre hareket edilmelidir.
 1. Gün

Gece eğitimi zaman alabilir sabırlı olun. Önce gündüz tuvalet alışkanlığını kazanmasını sağladıktan sonra yavaş yavaş gece alıştırmalarına başlayabilirsiniz. İlk etapta yatağının altına naylon yada alt ıslatmaya yönelik bezlerden konulabilir. Yine vücut saati takip edilerek belirli saat aralıklarıyla tuvalete kaldırılır. Gece kuru kalma süreleri uzatılır. Eğer çocuğunuz kendi kalkıp tuvaleti geldiğini söylüyorsa çoğunlukla bu eğitimi de kazandırmışsınız demektir. Ancak geceleri olabildiğince fazla sıvı almamasını sağlayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ